Borsa

Küresel piyasalarda Temmuz yükselişi sürüyor

Temmuz ayını 3 yılın en hızlı yükselişi ile tamamlayan küresel hisse senedi endeksleri yeni ayın ve yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif başladı. Küresel piyasalar Çin’in ABD’li regülatör SEC’in halka arzlara yönelik kurallarla ilgili iletişim çağrısını takip etti.

Küresel hisse senedi endeksleri Temmuz ayını 2018’den bu yana en uzun yükseliş serisi ile tamamladı ancak yükseliş hızı söz konusu 6 aylık serinin en yavaşı oldu.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının artması ve yükselen enflasyonun ekonomik toparlanmaya dair endişeleri tırmandırırken, ABD-Çin ilişkilerine dair haber akışı piyasaların yönünde etkili oldu. Çin yönetiminin teknolojiden özel eğitim ve mülkiyet alanlarına geniş çaplı önlemler açıklaması, ABD’nin sermaye piyasası kurulu SEC’nin Çinli şirketlerin halka arzlarında daha sert kurallar uygulama kararı almasına yol açarken, Çin tarafı son olarak konuya çözüm bulunması için iletişimde bulunma çağrısı yaptı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Asya Borsaları pozitif bir tablo çizdi.

Teknoloji şirketlerinin kâr büyümesinin tepe noktasını geride bıraktığına dair endişelerle aralarında Amazon.com’un da olduğu hisseler öncülüğünde Cuma günü düşen Wall Street endeksleri yeni haftaya vadeli işlemlerde yükselişle başladı.

Cuma gününü yüzde 1,2223 seviyesinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yatay. Bloomberg Dolar Endeksi cuma günkü kazançlarını koruyor.

“Kapanma benzeri önlemler ihtimal dışı”

ABD’nin bir numaralı bulaşıcı hastalıklar danışmanı Anthony Fauci aşıların virüse karşı son derece etkili olduğunu ve artan vakalara rağmen kapanma benzeri önlemlerin geri gelmesinin ihtimal dışı göründüğünü belirtti.

Bu arada Florida eyaleti ABD’deki salgının yeni merkezi olurken, bölgede pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek bir günlük vaka artışı görüldü. Almanya hükümeti 12-17 yaş arasında aşı uygulanması tavsiyesinde bulunmaya hazırlanıyor.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…