10'lar

Dünyanın en büyük 10 ekonomisi

Kovid-19 pandemisinin, birçok ülkeyi yakın tarihin en büyük ekonomik sarsıntısına maruz bırakmasının ardından dünyanın en büyük 10 ekonomileri sıralamasında da değişikliğe yol açtı. Uluslararası Para Fonu (IMF) yayınladığı raporda ülkelerin Gayrisafi Yurt İçi Hasılaları (GSYİH) baz alarak oluşturduğu dünyanın en büyük ekonomi sıralamasını yayınladı.

Dünyanın en büyük ilk dört ekonomisinde hala ABD, Çin, Japonya ve Almanya yer alıyor. Ancak pandemi krizi ilk 10 sıralamasında değişimlere yol açtı. IMF’nin verilerine dayanılarak hazırlanan “Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi” listesinde ülkelerin ABD Doları cinsinden nominal gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamları karşılaştırılıyor.

Nominal GSYİH rakamları bir ülkede üretilen tüm mal ve hizmetlerin piyasa değerini hesaplıyor. Ancak hesaplamalarda fiyat seviyelerindeki değişimlere (enflasyonu) yer verilmiyor. Bu nedenle haberde ekonomilerin gerçek değeri daha yüksek veya daha düşük olabileceği belirtiliyor.

Yine de ortak bir para birimi cinsinden nominal GSYİH değerleri, farklı ülkelerin ekonomik büyüklüklerini ölçmenin ve karşılaştırmanın en uygun yollarından birisi olarak öne çıkıyor ve salgın gibi gelişmelerin ekonomileri nasıl farklı etkilediğine dair bir bakış açısı sağlıyor.

İşte dünyanın en büyük 10 ekonomisi listesi…

10- Kanada

Nominal GSYİH: 1,73 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 1,80 trilyon ABD doları

Dünya ekonomisi 2021 yılı için Kanada, değerli metal madenciliği ile ünlüdür ve genel ekonomisi üzerinde muazzam bir etkiye sahip olan dünyanın en büyük altın üretim şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Goldcorp, 2019’da ABD’ye ait Newmont Corporation ile birleşmeden önce dünyanın en büyük altın tedarikçisiydi ve Newmont Goldcorp Corporation’ın yeniden markalanmasına yol açtı . Barrick Gold, Yamana Gold ve Kinross Gold, diğer Kanada altın hisse senetleri ile birlikte, büyük uluslararası borsalarda listelenmiştir. 

Kanada, COVID-19 pandemisinden bu yana önemli ölçüde artmış olmasına rağmen, yıllık ortalama % 5-6 işsizlik oranıyla dünya çapında en iyi istihdam oranlarından birine sahiptir. Bu kısmen, arz ve talebin çalışma fırsatlarının yanı sıra istikrarlı bir şekilde artması nedeniyle hizmetler ve imalat sektörlerindeki önemi kısmen kaynaklanmaktadır.

9- Brezilya

Nominal GSYİH: 1,85 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 3,32 trilyon ABD doları

Dünya ekonomisi sıralaması Brezilya için, mali reformlar, düşen emtia ihracat fiyatları ve siyasi grevler gibi birçok temel faktör nedeniyle 2015 yılından bu yana ekonomik bir bunalım döneminden geçiyor. Bununla birlikte, tarım, madencilik ve imalat açısından hala dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Özellikle, her yıl yaklaşık 2,7 milyon metrik ton ve diğer emtialar ihraç eden dünyanın birincil kahve kaynağıdır ( Arabica ve Robusta ).

Brezilya, bu listedeki diğer ülkelerle birlikte ve en iyi 10 ekonomi dışında, gelişmekte olan başlıca ulusal ekonomilerin birliği olan “BRICS” den biri olarak kabul edilmektedir. Brezilya her yıl daha şehirli hale geliyor ve sonuç olarak endüstriyel sektörler için yüksek potansiyel var. Arazi, emtia piyasalarında demir, kalay, bakır gibi metallerin yanı sıra granit, altın, doğalgaz ve petrol ile ticareti yapılabilen maden rezervlerini içerir .

Nehir sistemleri ve yağış miktarı Brezilya’nın barajlarında hidroelektrik enerji yaratma potansiyeline yardımcı olduğundan Brezilya, yenilenebilir enerji sektöründe de önemli bir rakip.

8- İtalya

Nominal GSYİH: 1,99 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 2,24 trilyon ABD doları

Dünyanın en büyük 10 ekonomisi listemizde 8. olan İtalya’nın ekonomisi, ülkenin kuzey ve güney bölgeleri arasında bölünmüştür. Oldukça sanayileşmiş kuzey, ülke ekonomisinin çoğuna katkıda bulunurken, güney, daha yüksek yoksulluk seviyeleri ile çok daha yüksek bir işsizlik oranıyla daha az gelişmiş görünmektedir. 2008 mali krizinin ardından işsizlik oranları yükselmeye başladı, 2014 yılında % 12,7 ile zirve yaptı ve daha çok genç kuşakları etkiledi. Ancak bu rakam 2019’da oldukça düşük bir oran olan ortalama % 9,9’a düşmeyi başardı.

Dünya ekonomisi sıralaması açısından güçlü bir pozisyonda bulunan İtalya, lüks mallar için Avrupa’nın en büyük ve dünya çapında üçüncü merkezdir. İmalat sektörü, İtalya’nın “endüstriyel üçgeni” içinde yer alan çok sayıda küçük ve orta ölçekli şirketten oluşur: Milano, Torino ve Cenova. Bunlar büyüme açısından ümit verici olabilir ve küçük ve orta boy hisse senetleri ile alım satım yaparken, tüccarlar iyi bir yatırım olup olmayacaklarını görmek için şirketin temellerine bakabilirler . İtalya’nın kuzey bölgeleri otomotiv, havacılık ve diğer teknik endüstrileri yansıtırken, güney bölgeleri genellikle daha fazla aile işletmesine ve tekstil, alet ve emtia üretimine odaklanıyor.

7- Fransa

Nominal GSYİH: 2,71 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 2,86 trilyon ABD doları

6- Birleşik Krallık

Nominal GSYİH: 2,74 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 2,98 trilyon ABD doları

Dünya ekonomisi sıralaması 2021 yılı için Birleşik Krallık, dünyanın en küresel ekonomilerinden birine sahiptir ve uluslararası ticaret, ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Birleşik Krallık, New York’tan sonra dünyanın en büyük ikinci finans merkezi olduğundan, hizmetler sektörü, özellikle bankacılık ve finansa odaklanarak, toplam GSYİH’nın yaklaşık % 80’ine katkıda bulunmaktadır. İngiltere’nin merkez bankası, faiz oranlarını belirlemekten ve ülke genelinde istikrarlı bir yaşam maliyetini korumaktan sorumlu olan Bank of England’dır. 

Havacılık endüstrisinde bir lider olan İngiltere, Boeing ve Airbus gibi yabancı üreticilerle işbirliği içinde birçok popüler uçak modelinin geliştirilmesine yardımcı oldu . İlaç endüstrisi de çok belirgindir ve tıbbi acil durumlarda araştırma ve geliştirmeye, perakende satışa, reçeteli ilaçlara ve aşı geliştirmeye katkıda bulunmuştur. Bazı üst ilaç stokları İngiltere’de şu anda GlaxoSmithKline (GSK) ve AstraZeneca’yı vardır.

Dünyada ticaret yapmak için en popüler hisse senedi endekslerinden biri, piyasa değerine göre İngiltere’nin en iyi 100 şirketinden oluşan FTSE 100’dür. Bu endeks, yukarıda belirtilenler de dahil olmak üzere Birleşik Krallık’taki en yüksek performans gösteren hisse senetlerini temsil etmektedir. 

5- Hindistan

Nominal GSYİH: 2,94 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 11,32 trilyon ABD doları

2021 dünya ekonomisi sıralaması listemizde Hindistan beşinci olmasına rağmen, aslında PPP sıralamasında üçüncü sırada. Hindistan, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir ve 2000 yılından bu yana boyutunu altı kat artırmıştır. Diğer ülkelerden gelen arz ve talebe bağlı olma eğiliminde olduğu için gelişmekte olan bir piyasa ekonomisi olarak tanımlanmaktadır.

Ülkelerin ekonomisi bakımından Hindistan, nüfusun % 66’sının tarım ve gıda üretiminde çalıştığı emtia dünyasının en büyük tedarikçilerinden biridir. Buna süt, meyve ve sebzeler, deniz ürünleri, pirinç, buğday , sığır , şeker kamışı ve pamuk dahildir. Hindistan, tekstil üretimi, doğal kaynaklar, kömür, çimento, otomobiller açısından dünya ekonomisine katkıda bulunuyor ve büyük bir ham petrol ve doğalgaz ihracatçısı. 

4- Almanya

Nominal GSYİH: 3,86 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 4,16 trilyon ABD doları

Dünya ekonomisi 2021 yılı için Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinin lideridir ve yüksek kaliteli imal edilmiş malların ihracatına büyük ölçüde güvenmektedir. Alman borsasında temsil edilen çeşitli sektörler vardır . DAX 30, aynı zamanda, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 10’uncu borsası olan Frankfurt Borsası’nda 30 blue-chip hissesine sahip olan Dow Jones 30 hisse senedi endeksinin bir eşdeğeridir . Adidas, BMW, Deutsche Bank, Merck ve SAP, DAX 30’u oluşturan yerleşik isimlerden sadece birkaçıdır.

Başarılı bir menkul kıymetler borsasının yanı sıra, Alman üretim ekonomisi ve hazine piyasası, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma rolüne katkıda bulunuyor. Borç senetleri ve devlet tahvillerinin vadeleri yaklaşık 10 ila 30 yıldır ve orta vadeli ve uzun vadeli tahviller olarak kabul edilmektedir. Almanya tahvil endeksi ABD hazine tahvillerini yansıtıyor. Bunlar arasında uzun vadeli Euro Bund , orta vadeli Euro Bobl ve kısa vadeli Euro Schatz tahvilleri yer alıyor.

3- Japonya

Nominal GSYİH: 5,15 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 5,45 trilyon ABD doları

Dünya ekonomisi sıralaması dahilinde Japonya, Mitsubishi, Toyota, Honda, Suzuki ve Nissan gibi önemli markaların karların büyük bir kısmına katkıda bulunduğu, gelişen otomobil endüstrisi ile tanınır. Dow Jones 30’un Japonya eşdeğeri, Japon ekonomisindeki mavi çip şirketlerinin bir referans noktası olan Nikkei 225 hisse senedi endeksidir. Bunların hepsi Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenmiştir ve uluslararası olarak mevcuttur. Endeks, teknoloji, ulaşım, tüketim malları ve finans dahil olmak üzere farklı sektörlerden bir dizi hisse senedi içeriyor. Nikkei 225’e bir dizi borsa yatırım fonuyla (ETF’ler) yatırım yapabilirsiniz. Daiwa ETF – Nikkei 225 ve iShares Nikkei 225 ETF hem online ticaret platformunda CFD olarak işlem yapılmaya uygundur vardır.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisi listemizde 3. sırada bulunan Japonya, sadece % 2.3 ile dünyadaki en düşük işsizlik oranlarından birine sahip. Bununla birlikte, aynı zamanda dünya çapında herhangi bir nüfusta en fazla yaşlıya sahip olan ülke, ekonomistlerin gelecekte Japonya’nın ekonomik büyümesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğinden korkuyor. Bu nedenle Japon hükümeti yaşlı nüfusu daha aktif tutmaya ve doğurganlık oranını artırmaya çalışıyor, böylece ekonomiden taviz verilmez. Buna rağmen, Japon yeni (JPY), USD / JPY döviz çiftiyle birlikte dünyanın en çok işlem gören para birimlerinden biridir . JPY’nin Nikkei 225 endeksi ile ters bir korelasyonu vardır, yani hisse senetleri iyi performans gösterdiğinde, yen daha zayıf görünür ve yatırımcıların hisse portföyleri tehdit altında olduğunda güvenli liman JPY’ye yatırım yapmalarına neden olur.

2- Çin

Nominal GSYİH: 14,14 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 27,80 trilyon ABD doları

Dünya ülkelerinin ekonomik sıralaması listemizde Çin, ABD’nin ardından ikinci sırada. Çin’in satın alma gücü paritesi daha yüksek bir rakam olmasına rağmen, nominal GSYİH’si ABD’ninkinden önemli ölçüde daha düşüktür ve bu da onu dünyanın en zengin ülkeleri arasında ekonomik sıralama olarak ikinci bırakmaktadır. Bununla birlikte, çoğu kişi, fiyat enflasyonunu dikkate aldığından, SAGP’nin ekonominin daha gösterge ve doğru bir temsili olduğunu düşünüyor. Çin, dünyanın en büyük imalat ekonomisi ve mal ihracatçısı olmasının yanı sıra uluslararası ticaret için en büyük ülkedir. ABD ile Çin’in genel nominal GSYİH’si arasındaki büyüklük farkı son yıllarda önemli ölçüde azaldı ve piyasa analistleri, Çin’in bir gün hem nominal GSYİH hem de PPP açısından ABD’yi geçeceğini tahmin ediyor.

Alibaba, JD.com ve Baidu dahil dünyanın en büyük ve mavi çip şirketlerinden bazıları olduğu için Çin’in teknoloji endüstrisi özellikle tüccarlar arasında popüler. Bizim Çin Tech payı sepet sadece tek pozisyon açarak birden Çinli teknoloji stokları ticaret için izin verir. Ayrıca Çin, 5G endüstrisinin yanı sıra oyun, akış hizmetleri ve cep telefonu geliştirmeye önemli bir katkıda bulunuyor .

Tarım açısından Çin, bu listedeki diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında, ülkenin GSYİH’sinin yaklaşık % 10’unu oluşturan dünyanın en büyük tarım ekonomisine sahiptir. ulusal GSYİH. Bu, Çin’i küresel ihracat açısından çok yönlü bir hale getiriyor.

1- Amerika Birleşik Devletleri

Nominal GSYİH: 21,44 trilyon ABD doları

GSYİH (SAGP): 20,81 trilyon ABD doları

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık’ı geçtikten sonra 1871’den beri dünya ekonomisi 2021 yılı için en güçlü ekonomi konumunu elinde tutuyor. ABD doları (USD), dünyadaki en güçlü para birimlerinden biridir ve genel olarak ticaret için en popüler para birimidir. Genellikle, EUR / USD, USD / JPY ve GBP / USD gibi en çok işlem gören döviz çiftlerinden bazıları dahil olmak üzere büyük forex çiftlerinin bir bileşenidir . Bu nedenle, bazı tüccarlar USD’yi ‘güvenli liman’ bir para birimi olarak görür ve politik veya ekonomik belirsizlik dönemlerinde para birimini korumaya çalışır.

Ayrıca ABD, Amazon (e-ticaret), Microsoft (teknoloji), Coca-Cola (üretim ekonomisi) gibi çeşitli sektörlerdeki mavi çipli şirketler de dahil olmak üzere dünyanın en büyük piyasa değeri stoklarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Visa (finans) ve Johnson & Johnson (sağlık hizmetleri). Bunların tümü , endüstri standartları için bir kriter olarak hareket eden 30 mavi çipli şirketten oluşan Dow Jones Endüstriyel Ortalama borsa endeksinde yer alıyor . New York Borsası (NYSE) ve NASDAQ, piyasa değerine göre dünyanın en iyi borsalarıdır.

ABD, 2020 dünya ekonomi sıralaması listemizde dünya üretiminin yaklaşık % 18’ini oluşturan dünyanın en büyük ham petrol tedarikçisidir. 2013’te bir numaralı nokta olarak Suudi Arabistan’ı geride bıraktı. Exxon Mobil, BP (Birleşik Krallık ve ABD arasında paylaşılan) ve Chevron dahil olmak üzere dünyanın en büyük piyasa değeri olan petrol stoklarından bazıları ABD merkezli. Meksika Körfezi’nde ve Teksas ve Louisiana dahil olmak üzere komşu eyaletlerinde birçok petrol kulesi bulunuyor. ABD ülkelerin ekonomisi denince konuyla az çok ilgisi olan herkesin ilk söyleyeceği ülkedir.

En son İçerik

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…

Asya borsaları geriledi

Asya Pasifik hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izliyor. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba…

Dünyanın en etkileyici 10 metro istasyonu

Metrolar günümüz kentlerinin en önemli ulaşım araçları. Yüz yılı aşkın bir süredir büyük kentlerde kullanılan…