Ekonomi

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD’de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım daha atılmış oldu. Paket yol ve köprü inşaatlarından demiryoluna kadar birçok alanda yeni altyapı yatırımlarını içeriyor.

ABD’li bir grup senatör, müzakere ettikleri $550 milyarlık altyapı paketi yasa taslağının metnini dün tamamladı. Böylece Amerikan Senatosu yasayı bu hafta geçirmeye bir adım daha yaklaşmış oldu.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer dün akşam yaptığı açıklamada, Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin hazırladığı taslağın “günler içinde” oylanmaya hazır olacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, altyapı planı konusunda partiler arası bir anlaşmazlık bulunmadığını belirtti.

Senato onayının ardından paket, ABD Temsilciler Meclisi’nin tatilinin sona ereceği eylül ayından önce Kongre önüne gelemeyecek.

Yol, köprü, demiryolu ve içme suyu yatırımları planlanıyor

Paket, yol ve köprü inşaatları için 110 milyar dolar, elektrik enerjisi şebeke iyileştirmeleri için 73 milyar dolar, demiryolu ve ABD Ulusal Demiryolu Yolcu Şirketi Amtrak için 66 milyar dolar, genişbant için 65 milyar dolar, temiz içme suyu için 55 milyar dolar ve ulaşım için 39 milyar dolar ödenek ayrılmasını öngörüyor.

Schumer altyapı planını, 3,5 trilyon dolar büyüklüğünde harcama planı öngören bütçe tasarısı ile birlikte geçirmek isterken, bazı Senatörler buna karşı çıkıyor.

Borç tavanı yeniden aktif

Diğer taraftan iki yıldır askıda olan ABD’nin borç tavanı pazar günü itibarıyla yeniden aktif hale geldi. 2019’da, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde federal hükümetin borçlanma limiti iki yıllığına 22 trilyon dolar olarak belirlenmişti.

Borç seviyesi haziran sonu itibarıyla 28,5 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Kongre’nin hükümetin borçlanmayı nasıl sürdüreceği konusunda bir yol haritası hazırlaması bekleniyor.

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…