Ekonomi

İstanbul’da toplu taşımaya zam

İmamoğlu, teklifleri oya sundu. İBB yönetiminin hazırladığı yüzde 24 zam oranı reddedildi, yüzde 15 zam oranı oybirliği ile kabul edildi. Tam bilet 3.50’den 4.05 TL’ye, öğrenci bileti 1.70 TL’den 1.95’e yükseldi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık ettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantısında servis ve toplu ulaşım ücretleri zam teklifi görüşüldü.

Okul ve personel servis taşımacılığı ücretlerine yüzde 19.01 artış yapılması önerildi. Esnaf odası temsilcisi söz alarak yüzde 22 zam yapılmasını istedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, bir ebeveyn olarak yüzde 15’i geçmemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. 3 öneri de ayrı ayrı oylandı.

Oylama sonucunda servis ücretlerine yüzde 15 oranında zam yapıldı. 271 TL olan 0-1 kilometre arası 311,65 TL’ye yükseltilmiş oldu, diğer kademelere de aynı oranda zam oran uygulandı.

İmamoğlu, pandemi nedeniyle düşen yolculuklar nedeniyle toplu taşımaya İBB bütçesinden yüzde 8’lik yani 2.3  milyarlık sübvansiyon verildiğini belirtti. İstanbul’da toplu taşımaya fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu dile getiren İmamoğlu şunları söyledi:

* İETT’nin personel mal hizmet giderinde yüzde 48, akaryakıt giderinde yüzde 52, yedek parça gibi dövizle alınan malzemelerde yüzde 50’ye varan artış söz konusu. Bu artışlar tüm kurumlarda yaşandı.

* Avrasya Tüneli’nde yüzde 100’e yakın zam oldu. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yüzde 51.4 zam yapıldı. Hiçbir kurum, hiçbir hükümet keyfe keder zam yapmaz. Ekonominin gidişinin neticesidir. Kimsenin elinde sihirli değnek yok.

Maliyet artışı nedeniyle belirli ölçülerde fiyat düzenlemesi yapmak zorunda olduklarını belirten İmamoğlu UKOME’nin değiştirilen yapısını eleştirdi. İmamoğlu “Kurumlarımızın siyasi saiklerle zor duruma sokulmasına kimsenin hakkı yok. Bu hakkı kendinde görenlere halk hesabını sorar” dedi.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…