Makaleler

Avrupa’ya Türk göçünün 60. yılı unutulmamalı

Türkiye’de son zamanlarda sığınmacılar konusu kamuoyunun en önemli gündemi oldu ama ben bugün sığınmacıların dışında Türk göçmenlere değinmek istiyorum.

Dünyada 7,6 milyon Türk kökenli göçmen bulunuyor

1961 yılının Ekim ayında Ankara Anlaşması çerçevesinde Türkiye tarihinde ilk defa 6 bin 500 Türk işçiyi Almanya’ya gönderdi. Daha sonra bu sayılar arttı, 2021 yılının Temmuz ayında Almanya’da 3,3 milyon olmak üzere AB sınırları içerisinde 5,4 milyon, İngiltere, Norveç ve İsviçre’yi de katarsak daha da artan sayının yanında ABD, Kanada ve Avustralya ile birlikte Türkiye şu anda 7,6 milyon göçmenini yurt dışında yaşatıyor. Bu ciddi bir sayı… 84 milyona varan nüfusumuzun neredeyse yüzde 9’u kendi sınırlarımızın dışında yaşıyor.

Türkiye bu insanlara çok şey borçludur

1970 ve 1980’li yıllarda cari açığımızı Türk işçilerinin dövizleriyle kapattık. Türkiye’ye apayrı bir dinamizm getiren bu insanlar, her yıl tatillerini Türkiye’de geçirerek gelen yabancı turistlerden daha fazla para harcadılar ve Türkiye’nin ciddi bir şekilde yurt dışında lobisini oluşturdular.

Göçün 60. yılına yönelik hükümetin bir programı yok

Bu yıl Türk Hükümeti ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yurt dışında yaşayan insanlarımıza yönelik herhangi bir çalışma yapmıyor. 60.’ıncı yıl önemli bir eşik oldu. Buna yönelik ne herhangi bir kitap hazırlandı, ne de başka kutlama olayları öngörülüyor. TAVAK Vakfı olarak bu konuda oluşan eksikliği gidermeye yönelik bir göç müzesi çalışmasına başladık. Büyük bir olasılıkla Türk göçmenlerin dünyaya açıldığı ve en fazla ziyaret ettikleri İstanbul’da bu müzenin yapımına başlayacağız.

Benim 7,6 milyon Türk kökenli göçmenin yaşadıkları ülkelerde Türk varlığını hissettirdiler. Türk mallarını kullandılar. Bugün ihracatta gıda maddeleri başta olmak üzere Türkiye’den gittiklerini görüyoruz. Esasında tüm bakanlıkların bunu kutlaması lazımdı. Bu konuda hükümet bir etkinlik öngörmezken muhalefette herhangi bir çalışma içinde değil. Niye bu insanlara karşı nankörlük yapıyoruz? Niye bu insanlarımıza şükran duygularımızı sunmuyoruz? Bu ülkemizin bir nankörlüğü olarak da öngörülebilir.   

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…