Ekonomi

Powell: Toparlanma tamamlanana kadar politika destekleyici kalmaya devam edecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “Toparlanma tamamlanana kadar para politikası destekleyici kalmaya devam edecek” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Toparlanma tamamlanana kadar para politikası destekleyici kalmaya devam edecek” dedi.

Jerome Powell, “İşgücü piyasasındaki koşullar iyileşmeye devam etti. İstihdamda hala alınacak yol var. Konut piyasası çok güçlü kalmaya devam etti. Toparlanma arttıkça fiyatlarda yukarı yönlü baskı görmeye devam edeceğiz. Ekonomi yeniden açılırken tedarik sıkıntısı arzı baskılayabilir. Olası enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Enflasyonun, Fed’in yüzde iki hedefine düşmesini bekliyoruz. Enflasyon çok yüksek seyrederse Fed harekete geçecektir” şeklinde konuştu.

Powell, “Varlık alım programındaki değişiklikler verilere bağlı olacak. Enflasyon başlamadan önce muhtemelen yükselecek. Fed, valık alımlarının ayarlanmasına ilişkin hususları değerlendirdi. Tam istihdam için tek bir sayı hedeflenemez. Enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde ikinin üzerinde seyretmesini bekliyoruz” dedi.

Powell, “Fed, ekonomideki ilerlemeyi değerlendirmeye gelecek toplantılarda devam edecek. İsithdamda kaydadeğer ilerlemeden uzağız. Fed, faiz artırmayı düşünmeye hiç yakın değil. Kovid-19 varolduğu sürece kimse güvende değil. Düzensizlik krizden toparlanmanın karakteristik özelliği. Enflasyonda yükselişin büyük bir kısmı ekonominin yeniden açılmasına bağlı ve geçici” ifadelerini kullandı.

Powell, “Tam istihdama doğru iyi bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum. Fiyatlar sürekli bir şekilde hedefin üzerinde seyrederse Fed araçlarını kullanır. Tahvil piyasasında bir konsensüs olduğunu düşünmüyorum” dedi.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…