Makaleler

Basılı kitaplar e-kitaplara karşı

Kitap sektörünün günümüzdeki durumunu aktaran araştırmalar her yıl çeşitli kurumlar tarafından yayınlanıyor ve bir takım gerçekleri yüzümüze çarpıyor.

İlk etapta kulağa hiç hoş gelmeyen, kitabın bir sektöre ve ekonomik bir mecburiyete dönüşmesi düşüncesinin iticiliğinin yanı sıra hayata dair bir takım gerçekler de söz konusu olmak zorunda. Evet, bu düşünce nedeni ile bir çok kitap hatta belki de sektörün tabiri ile best seller olabilecek kitaplar sermaye yetersizliği nedeni ile basılamıyor. Bir yandan da okuma oranının düşük olması satışların az olmasında en önemli sorunu ve ülkemizin üzücü yönünü gözler önüne seriyor.

Gelin bu noktada sektörü Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yayınladığı 2020 kitap pazarı raporuna göre biraz inceleyelim.

Pandemi döneminde e-ticaret siteleri üzerinden yapılan kitap satışları, önceki yıllara oranla artış göstermiş. Bu da toplumun basılı kitaba verdiği önemin yükseldiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer bir yandan da Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz olarak kitap dağıtma kararı sektörde olumsuz bir duruma neden oluyor. Ekonomik olarak durumu incelediğimizde 2020 yılını değerlendirirken dikkate alınması gereken konu Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısında yaşadığı değer kaybı. Bu olumsuz gelişme, sektörün Dolar bazındaki pazar büyüklüğü hesaplamalarındaki düşüşün de önemli bir sebebi haline geliyor.

Kişi başı 7,3 kitap düşüyor

TÜİK’in 2020 verilerine göre ülkemizin nüfusu 83 milyon kişiyi aşmış durumda. Nüfusa göre kitap üretimi rakamlarına bakıldığında yılda kişi başına düşen kitap sayısının 7,3. Bir önceki yıl ise bu sayı 6,9 olarak kayıtlara geçmiş. Yani kitap basım sayısında nüfusa oranla az gibi gözükse de ciddi bir artış söz konusu. Şöyle ki 2020 yılı verilerine göre toplam 433.213.632 adet bandrol verildi. Geçen yıla göre %2,27 oranında artış var.

2020 yılında Türkiye yayıncılık perakende pazarı büyüklüğü ise 2019 yılına göre cari fiyatlarla %11,26 düşüşte. Bu durumun da en önemli nedeni olarak pandemi sürecinin yarattığı olumsuz ticari koşullar ve kitapevlerinin kapalı kalması olarak görülüyor.

Dijital platformlara ilgide de sürpriz artış yaşandı. 2020 yılında pazar paylarında pandemiyle birlikte artan sesli kitap satışları ilk defa pay olarak %1,10 oranında da olsa gelişme gösterdi.

Dijital yatırımda en karlı sektör yayıncılık oldu

G Bilişim Teknolojileri tarafından yapılan araştırmaya göre dijitale yatırım yaparak en karlı çıkan, yayıncılık sektörü oldu. Araştırma verilerine göre, kitap pazarında dijitale yatırım yapılarak yüzde 1.400 oranında geri dönüş sağlandığı belirlendi.

Pandemi döneminde dijitale yatırım yaparak en karlı çıkan sektör olarak belirtilen yayıncılıkta, aylık 40 bin TL’lik yatırımın sağladığı geri dönüşün yüzde 1.400’ü bulması dikkat çekiyor. Dijitalin ikinci sıradaki kazananı olarak gösterilen giyim sektöründe aylık 40 bin TL’lik yatırım karşılığında yüzde 1.100 gelir elde edilirken; fast-food sektöründe aynı yatırım tutarıyla yüzde 800’lük dönüş elde ediliyor.

Son olarak kitap okuma oranlarına değinerek yazımı tamamlamak istiyorum.

Kültür Bakanlığı’nın yayınladığı okuma kültürü haritasına göre yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor.

Okuma oranları ise şöyle;

Seçici ve düzenli okuyanlar, yılda ortalama 14.5 kitap okuyor

7-14 yaş grubu bireyler, yılda ortalama 12 kitap okuyor

Kadınlar, yılda ortalama 7.3 kitap okuyor

Erkekler, yılda ortalama 7.1 kitap okuyor

Bekarlar, yılda ortalama 10.1 kitap okuyor

Yaşamının büyük kısmını büyükşehirde geçirenler, yılda ortalama 7.7 kitap okuyor

Aylık 3001 -5000 TL arasında geliri olanlar, yılda ortalama 10.9 kitap okuyor

4 kişilik aile bireyleri, yılda ortalama 7.6 kitap okuyor

Evinde internet bağlantısı bulunanlar, yılda ortalama 8.4 kitap okuyor

Öğrenciler, yılda ortalama 11.1 kitap okuyor

En son İçerik

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…

Petrol azalan stoklardan destek buldu

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalamaya işaret etmesiyle yükseldi. Petrol fiyatları, ABD özel…

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç artan süt ve peynir fiyatlarına yönelik açıklama yaptı

Gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Ankara'daki yetkililerin "Ne…