‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle sabretmek.. Peki eylemsizlik midir? Dayanmak mıdır? Boyun eğmek midir? Tam tersine sabretmek güçlü bir eylemdir.. yönetmektir. Yapman gerekeni yapıp beklemektir.

Bir çiçek ektiğinizi düşünün, bir an önce ektiğiniz tohum filizlensin rengarenk çiçeklensin istiyorsunuz ve süreci hızlandırmak için sürekli suluyorsunuz..ne olur peki? Süreç hızlanır mı? İşte tamda böyledir sabır. Herşeyin olması gerektiği zaman olmasını beklemektir. Olgunlaşmamış bir eriği dayanamaz ve dalından koparırsanız sadece buruk bir tat alırsınız, daha zamanı vardır onun.

Sabır olgunlaştırır insanı, beklemeyi öğretir. Sükuneti öğretir. Sabır büyütür bizi, daha bir lezzet katar. Sabrettiğiniz şey de daha bir değerlidir, önce tomurcuk olduğunu görürsünüz çiçeğinizin heyecanlanırsınız beklemeye başlarsınız acaba ne renk açacak diye, bazen güneşe koyar, bazen de güneşten korursunuz onu ama sevgiyle beklersiniz, dişlerinizi sıkarak hala açmadı diye söylenerek değil! Sakinlikle  beklersiniz, özlemle beklersiniz. Hırsla öfkeyle beklemek sabır değildir, tam aksi sabırsızlıktır ve o tarz beklemenin sonucunda çiçeğiniz ne renk açarsa açsın sizi mutlu etmez. “O kadar bekledim bana  verdiği çiçeğe bak!” dedirtir. Beklentiyi büyütür de büyütür hiç bir sonuç mutlu etmez sizi.

Beklentilerimiz hayatımızın en büyük tuzağı değilmi zaten? Ne kadar çok beklenti = o kadar çok mutsuzluk.

O yüzden sukunetin ve kabulün eşlik etmediği sabır sadece içinizdeki öfkeyi besler ve sonunda patlarsınız..bekleyip bekleyip patlamak ise en kötüsü keşke hiç beklemeseydin dedirtir insana.

Sabır ‘Güç’tür demiştim ya, evet sabır sahip olduğunuz en büyük güçlerden biridir. Agresif, gürültücü, yüksek sesli insanlar zayıftır, güçsüzdür. Dışarıdan görünen öfkeleri ve sabırsızlıkları da kalkanlarıdır. Güçlü kişi sakin olandır. Kendini ifade etmek için bağırmaya ihtiyaç duymayandır. Aynı her susan kişinin cahil, her konuşanın alim olmadığı gibi. Sakinlik ve sabır bir duruştur..bir başlangıçtır. Acele etmek, ya geciktirecektir sizi ya da süreci sonlandıracaktır fakat istemediğiniz şekilde sonlandıracaktır.

Sabrın önündeki engel  edir peki? Söyliyeyim yine kendimiziz içimizdeki o ses. Size “acaba boşuna mı bekliyorum? “ diyen ses, “ zaman akıp geçiyor ben hâlâ bekliyorum” diyen ses, içinizdeki şüpheci, kontrolcü.  Bu kadar mı? değil tabi; sözde yeni alternatifler, yorgunluk “galiba daha fazla dayanamayacağım” düşüncesinin gelip kapıya dayanması, hani çok meşhur bir hikaye var ya; iki akıl hastası, hastaneden kaçmak istiyormuş, önlerinde yüz tane duvar varmış ve sabırla doksandokuzunu aşıp son duvara gelince çok yorulduklarını fark etmişler, en iyisi geri dönelim demişler ve geri dönmüşler. Komik mi? Peki bunu hiç yapmadık mı? Peki bu aynı zamanda bir sayı ile ikramiyeyi kaçırmaktan farklı mı? Değil galiba.

Sabretmek neden güzeldir? Çünkü emek verdiğin her şey güzeldir. Sabırlı insan kolay kolay öfkelenmez, pozitif düşünür her şeyin geçeceğinin farkındadır. Acı da öyle sadece misafirimizdir sizde izin verdiğiniz kadar kalıp sonra gidecektir. Onu da geldiği zaman layıkıyla konuk edip tekrar yolcu etmeyi öğretir sabır bize. Sabrın her şeye vakti vardır. Huzurludur, sakindir ve kendiyledir.

Sakinlik ve sabırlı davranmak için ekstra efor sarf etmeye gerek yoktur. Sakinlik ve sabır bir haldir. Ulaşılması değil, olunması gereken bir hal.

En son İçerik

Avrupa’nın enerji sıkıntısı fabrikaları kapatmaya zorluyor

Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarında rekor seviyelerin kaydedilmesi pandeminin etkilerinden toparlanmaya çalışan ekonomiler için yeni…

Fransa ve Avustralya’yı karşı karşıya getiren anlaşma

Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak anılan 12 nükleer enerjili denizaltı alımına ait…

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 202 arttı

Antalya’ya gelen turist sayısı 13 Eylül itibarıyla 6 milyon 41 bin 439’a ulaşarak geçen yılın…

Spacex ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle dünya…

Asya borsaları yoğun veri akışı ile dalgalı seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yön bulmakta zorlandı. Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse…

Dünyada gıda fiyatları gündemden düşmüyor

Artan gıda fiyatları tüm dünyada hükümetlerin gündeminde ilk sıralara yükseliyor. Gıda maliyetlerinin hane halkı harcamalarında…