Ekonomi

Piyasalar Fed kararına odaklandı

Virüs varyantının ABD ekonomisi üzerinde risk oluşturması nedeniyle bu akşamki Fed toplantısında bir değişiklik beklenmiyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2 günlük toplantı sonrası faizleri değiştirmeyerek sıfıra yakın tutması ve 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programını sürdürmesi bekleniyor. Karar metninde enflasyon ve virüs risklerine yönelik dilde değişiklik yapılıp yapılmayacağı izlenecek.

Karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell basının karşısına çıkacak.

Mellon Şef Ekonomisti Vincent Reinhart, Fed yetkililerinin pandemi konusunda endişeli olduğunu, ekonomik verilerden memnun olduklarını ancak hala gidilecek uzun bir yol olduğunu söyledi.

Bugünkü toplantıda varlık alımının ne zaman azaltılacağı konusu en büyük odak noktası olacak. Bloomberg anketine katılan çoğu ekonomist, ilk varlık alım azaltım sinyalinin Ağustos veya Eylül’de verileceğini tahmin ediyor.

YÜKSEK ENFLASYON VURGUSU OLABİLİR

Bu akşamki para politikası metninde büyüme için olumlu görüş bildirilmesi, yüksek enflasyona değinilmesi, ancak fiyat artışlarının büyük oranda geçici faktörlere bağlı olduğunun vurgulanması bekleniyor.

Komitenin enflasyonun 2008’den beri en yüksek seviyeye çıkması nedeniyle enflasyon söyleminde bazı değişiklikler yapabileceği belirtiliyor.

Bloomberg Economics’ten ekonomistler Andrew Husby ve Eliza Winger Fed’in dilinde ekonomik değerlendirmeye ilişkin ufak değişiklikler yapmasını, virüs risklerine karşın görüşün ise korunmasını bekliyor.

Başkan Powell 14 Temmuz’daki konuşmasında enflasyonun önemli ölçüde yükseldiğini ve ılımlılaşmadan önce gelecek bir kaç ay daha yükselebileceğini açıklamıştı.

Metinde ayrıca delta varyantına vurgu yapılarak ‘sabırlı’ olmak gerektiği ifade edilebilir.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…