Makaleler

Her erkeğin hayatında onu sevecek bir kadına ihtiyacı vardır

Erkeklik hep güç sembolü olarak çıktı karşımıza, sadece fiziksel gücü biz abarttık da abarttık ve sandık ki, onlara hiç bir şey olmaz; erkekler ağlamaz, duygusal olmaz, canları daha az acır hatta hissetmezler bile, daha güçlüdürler, çevremizdeki erkekleri  ve erkek çocuklarımızı tüm bu saçmalıklarla kodladık da kodladık.. Aynı kodların tam tersini de kız çocuklarımıza; sen yapamazsın, dur bir yerini inciteceksin, sana zarar verirler diye zayıf olmaya kodladığımız gibi, erkeklerinde omuzlarına  gereksiz, anlamsız bir yük yükledik. Bilmeden, istemeden yaptık ama yaptık. Kız gibi ağlama dedik, kız gibi gülme dedik, kırıtma dedik, sen erkeksin dedik, erkekler korkmaz dedik. Ne çok zorladık onları hayata karşı.

İnternette, illegal olduğu söylenen bir şahsın videosunu seyrediyorum.. Hani şu çok acımasız ve sert olması gereken yerde duranlardan. Duygularını anlamaya çalışıyorum, anlıyorum da. Bazen konuşurken gözleri doluyor, işte yine öyle bir an  ve diyor ki “herkes babasının oğluydu, ama bilirlerdi ki ben annemin oğluydum” elini  masaya vuruyor, isyan ediyor, sesinden özlem akıyor, aynı içine akıttığı gözyaşları gibi; annesine olan ihtiyacını hissediyorum. O an belki bir kez kucaklayabilse annesi onu nasıl da güçlenecek, yaraları sarılacak. Fakat annesi yok, kaybetmiş, uğurlayamadan kaybetmiş, canı yanıyor. Hissediyorum.

Her erkeğin bir kadına ihtiyacı vardır, meselesinin temelinde, bizi dünyaya karşı kucaklayan, koruyan kişinin bir kadın olmasının önemi yadsınabilir mi? Sevgiyi ilk gördüğün yer; en güvenli ve ilk sığınağın, ağladığında seni susturabilen ilk belki de tek kişi. Hayatının ilk ayları da ihtiyacın olan tek besin onun vücudundan çıkıyor ve hiç bir hazır gıda onun yerini tutmuyor. Korktuğunda koşarak gittiğin, seni kucakladığında korkunun geçtiği yer. Herşeyi sana öğreten kişi..ilk adımlarını alkışlayan, ilk sözcüklerini öğreten.  Buna karşın  (yapmayanları ayrı tutarak) bazen en çok suçladığımız, kızdığımız, eleştirdiğimiz kişinin de o olması hayatın acımasızlığı gibi geliyor bazen. Fakat burada anlatacağım konu bu değil.

Biz diğer canlılar kadar avantajlı doğmadık, kendimize uzun seneler yetemedik, seneler sürdü yürümeyi öğrenmemiz, konuşmayı öğrenmemiz ve hep bir kadın tuttu ellerimizden tökezlediğimizde, düşünce bir kadın kaldırdı bizi. Başrolümüzde o vardı. Sonra büyüdük, belki o ilk kadın hayatımızdan gitti ve hep yerine onun boşluğunu doldurabilecek başka bir koku istedik. Kaybettiği diğer yarısını aramak gibi, hep bir şeyler eksik geliyor o kadın kokusu olmayınca.

Peki kadınlar için bu durum farklı mı? Evet biraz daha farklı; bir kız çocuğu büyüdükçe anaçlığı da büyüyor hele anne olduysa anne kadınlar daha da bir anaç olabiliyorlar, fakat erkeklerde böyle bir duygu yok, onlar yaşadıkları toplumun kuralları doğrultusu da babalığı ya öğrenebiliyorlar ya da hiç  öğrenemiyorlar. Bu açıdan bakınca biz kadınlar evrenden torpilliyiz diyebilirim. Bizim ihtiyacımız olan kadın zaten içimizde mevcut, bu yüzden bir kadın yalnız da yaşayabiliyor ve kendine yetebiliyor, erkekler için bu neredeyse imkansız, becerebilseler bile hep bir arayış içinde oluyorlar, hep bir eksiklik ve mutsuzluk zira bilinç altı o ilk tanıştığı duyguyu arıyor. O güvenli sıcaklığı, huzuru. O yüzden her erkeğin, sıcak, onu sevecek bir kadına ihtiyacı vardır. Ve aslında bilinç altının kadında aradığı özellik ‘sevgi’ değil de nedir?

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…