Ekonomi

KİT’lerde finansal korunma düzenlemesi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla kamu iktisadi teşebbüslerine risklerden korunmak amacıyla finansal piyasa araçlarını kullanma imkanı getirildi.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT), finansal piyasalarda mevcut olan araçları, finansal işlemlerden doğan risklerden korunmak amacıyla kullanabilecekler.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, KİT’ler ve bağlı ortaklıklarının 2021 yılına ait genel yatırım ve finansman programının tespitine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına “finansal korunma” başlıklı bir madde eklendi.

Buna göre KİT’ler, finansal piyasalarda mevcut olan araçları yalnızca ana faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirecekleri kesin olan ticari veya finansal işlemlerden doğan risklerden korunmak amacıyla kullanabilecekler.

Danışmanlık alabilecekler

Teşebbüslerde bu tür finansal araçların kullanılmasında ve bu amaç doğrultusunda yapılacak işlemlere ilişkin esasların belirlenmesinde teşebbüs yönetim kurulları yetkili olacak.

Bu kapsamda yapılacak işlemlerin türü, boyutu ve süresi, teşebbüsün korunmak istediği risk ölçümlemeleri ile uyumlu olacak.

Teşebbüsler bu konuda bütçe sınırları içinde kalmak kaydıyla danışmanlık hizmeti alabilecek.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…