Ekonomi

Japonya dijital para düzenlemesi için gaza bastı

Japonya, dijital paralarla ilgili uluslararası işbirliğini geliştirmek için yeni bir birim kurarak regülasyonları bir an önce çıkarmak istiyor.

Japonya, dijital paraları regüle etmek için diplomatik girişimlerini hızlandırırken G7 ve G20 ülkelerinden düzenleyici kuruluşlar da sabitcoinlerin gerekli regülasyonlara sahip olması için çağrıda bulundu.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), ilgili diğer kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek için geçen hafta dijital paraların düzenlenmesine yönelik bir birim kurarken Japonya Maliye Bakanlığı konuyla ilgili daha fazla çalışanı işe almaya planlıyor.

Hükümet tarafından alınan aksiyonlarda dijital yen çıkarma üzerinde çalışan Japonya Merkez Bankası da tamamlayıcı bir rol üstlenecek.

Küresel çapta birçok düzenleyici kuruluş teknoloji firmalarının kurduğu platformlardan geleneksel bankacılık kurallarına tabi olmadıkları için endişeli. İngiltere Merkez Bankası, geçen ay sabitcoin kullanımının ödemelerde artmasıyla beraber bu şirketlerin bankaların ödeme yönetmeliğine tabi olması gerektiğini söyledi.

FSA’de kurulan yeni birim 8 Temmuzda göreve başlarken merkeziyetsiz finans ve blokzincir temelli platformlar üzerinden de çalışacak.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…