Dünya

Çin, Hong Kong halka arzlarına muafiyet hazırlıyor

Çin yönetimi, Çinli şirketlerin yurt dışındaki halka arzları konusunda kısıtlayıcı kararlar alırken, Bloomberg’in haberine göre Hong Kong’daki halka arzları bu kısıtlamalardan muaf tutmaya hazırlanıyor.

Çin son dönemde siber güvenliği gerekçe göstererek ülke dışındaki halka arzları kısıtlayıcı yönde adım atarken, Hong Kong ile ilgili bir muafiyet hazırlıyor.

Bloomberg’in haberine göre Çin, Hong Kong’da gerçekleşecek halka arzları bu kısıtlamalardan muaf tutmayı değerlendiriyor.

Söz konusu muafiyetin Cumartesi günü yayımlanan hükümet açıklamasının yurt dışı halka arzlar hakkında yeni değerlendirme sürecinin Hong Kong’daki halka arzları gündeme getirmesinin ardından bankacılarla yapılan toplantıda yetkililer tarafından ana hatlarıyla aktarıldığı belirtildi.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar Çin’in siber güvenlik düzenleyici kurumunun halka arz edilecek şirketleri yerel yasal mevzuata uyup uymadıkları konusunda dikkatle inceleyeceklerini ancak sadece ABD gibi ülkelerde halka arz yapılacak şirketler için bu resmi inceleme sürecinin uygulanacağını belirtti.

Çin’in Didi soruşturması halka arzvkısıtlamalarını gündeme getirmişti

Çin’in siber güvenlik düzenleyici kurumu veri güvenliği riski, ulusal güvenlik ve kamu yararını koruma sebepleriyle çevrimiçi ulaşım uygulaması Didi’ye inceleme başlattı ve uygulamanın sanal dükkanlardan kaldırılmasını istemişti.

Çin’in Uber’i olarak bilinen Didi 4,4 milyar dolar değerleme ile New York’ta geçen hafta halka arz edilmişti.

Devlet destekli Global Times gazetesi Didi’nin ülkedeki en detaylı seyahat bilgilerine sahip olduğunu ve kullanıcıların davranışlarıyla ilgili büyük veri analizi yapabilecek kapasitede olduğunu yazmıştı.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…