Gündem

Almanya’da sel felaketi

Almanya’da yıllardır en fazla toplu can kaybının görüldüğü sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 80’i, kayıpların sayısı ise bini aştı.

Batı Avrupa’nın genelinde meydana gelen yağışlar Almanya’da da etkili olurken, ülkede seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yükseldi. Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 80’i aştı. Rheinlan-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölge yönetimi 1300 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Mahsur kalan kişilere botla ulaşmaya çalışan kurtarma ekiplerinin gaz kaçağı nedeniyle de yardım çalışmalarını sürdürmekte zorlandıkları söylendi. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınlarından dolayı evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de risk altında bulunduğu belirtildi. North Rhine-Westphalia ve Rhineland-Palatinate eyaletlerindeki köyler ve kasabalar taşan nehirler nedeniyle büyük hasar yaşarken birçok kişinin hala evlerinde mahsur kaldığı belirtildi. Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, federal hükümetin etkilenen bölgelere en kısa sürede finansal destek sağlamayı amaçladığını belirterek Çarşamba günü kabinenin onayına sunulacağını ifade etti.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…