Makaleler

Sınırlarını çizmek

Sınırları koymaya cesaret etmek,

Başkalarını hayal kırıklığına uğratacağımız zamanlarda bile, kendimizi sevme cesaretine sahip olmakla ilgilidir – Brene de Brown

Önceliğimize her zaman başkalarını alarak yaşamak dikte edildi bize. Önce aileni hayal kırıklığına uğratma dendi. Onlar için çalıştık, gurur duyacakları bir evlat olalım istedik, ne güzel! Sonra eşlerimizi hayal kırıklığına uğratmayalım dedik, çocuklarımız bizimle gurur duysun dedik. Hayat boyu en korktuğumuz şey sevdiklerimizi hayal kırıklığına uğratmak oldu. Kendimiz durumu kabul etsek bile onlar için bazı şeylerden ödün verdik. Bir taraftan bakınca çok asilce bir davranış gibi gözükse de zamanla içinde kaybolduk sanki bu düşüncenin, çoğu zaman amacını aştı çünkü kendimiz için yaşamaz olduk, üstüne bir de hayır diyemememiz eklenince tamamen “ben” i kaybettik hatta unuttuk onu, acaba ‘ben’ ne istiyorum. Seçme şansım olsaydı seçeceğim davranışlarım, yaşantım bu olur muydu? Hiç sorgulamadık dayatılan kuralları baz alarak yaşadık sanki yaşam amacımız çevremizi memnum etmek gibiymiş gibi yaşadık. “Bencil” olmaktan korkarak kendi çizgimizin varlığını unutarak yaşadık.

Kendi çizgin olması bencillik mi?  Kendin ile ilgili, kurmak istediğin hayat ile ilgili kararlar almak bencillik mi? Olmak istediğin kişi olmak için izine ihtiyaç var mı? Elbette bizler sosyal varlıklarız. Beraber olmamız birbirimize, sevdiklerimize temas etmemiz gerekli ve bu sosyalliğin sonucu da bazen hayatımızı, bazen sahip olduklarımızı paylaşmakta bir ihtiyaç, fakat durmasını veya dur demesini biliyor musunuz?  Kendi hayatınızın kahramanı olabiliyor musunuz? Hayatınızda kendi filminizde eğer başrolü başkasına kaptırdıysanız, işte tam da orada aslında bir sıkıntı var demektir. Bir düşünün çok sevdiğiniz bir aktörün filmine gidiyorsunuz, o da ne! Filmde aktör ortada bile yok. Başrolü herkese kaptırmış ne tatsız ve hayal kırıklığı olan bir film olmaz mı?

Peki başrolü nasıl geri alırız? 

Sınırlarımızı çizerek!

Sınır nasıl çizilir?

Hayır demeyi öğrenerek. Sizin göreviniz herkesi memnun etmek değil. Kimsenin sizden böyle bir şey beklemeye hakkı yokken neden onlara bu hakkı verdik? Neden zorunda hissediyoruz kendimizi?

Özgürce çizilen kişisel alanlar güçlüdür. Saygı uyandırır, ihlal edilemez olduğu hissini verir karşı tarafa. Açıktır, çatışmasızdır. Alt metninde başka bir şey yazmıyordur. Neyse odur.

Kendimi feda ederek kimsenin sevgisini saygısını, güvenini kazanamazsın!  Bilakis kaybedersin. Böyle bir hayat yaşayan insanın değer duygusu ile halletmesi gereken sorunları var demektir. Evet, anlıyorum, böyle yetiştirildik tamam güzel, ama yeter! Çık kalıpların dışına, hadi bugün, hadi şimdi hayalimdeki sen’ in resmini çiz kafanda; nasıl giyinirdi o sen? Karşılaştığın durumlarda şöyle bir düşün o olsaydı o güçlü ben olsaydı ne derdi şimdi? Kabul eder miydi bu durumu? İnanın bana hayır demeyi öğrendiğinizde başkalarının sizinle ilgili değer duygusunda da ivme kazanırsınız. Tabii ki bizim amacımız veya önceliğimiz bu değil fakat bu da artı bir getiri olacaktır.

Sadece şöyle düşünmenizi istiyorum kendinizi başkalarına adayıp, onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yaşarsanız bu kendini ihmal etme hali içinde mutlu olduğunuzu düşünseniz bile bir gün fark ettiğinizde çok geç kalmış olursunuz. Neye mi geç? Hayata.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…