Makaleler

Sınırlarını çizmek

Sınırları koymaya cesaret etmek,

Başkalarını hayal kırıklığına uğratacağımız zamanlarda bile, kendimizi sevme cesaretine sahip olmakla ilgilidir – Brene de Brown

Önceliğimize her zaman başkalarını alarak yaşamak dikte edildi bize. Önce aileni hayal kırıklığına uğratma dendi. Onlar için çalıştık, gurur duyacakları bir evlat olalım istedik, ne güzel! Sonra eşlerimizi hayal kırıklığına uğratmayalım dedik, çocuklarımız bizimle gurur duysun dedik. Hayat boyu en korktuğumuz şey sevdiklerimizi hayal kırıklığına uğratmak oldu. Kendimiz durumu kabul etsek bile onlar için bazı şeylerden ödün verdik. Bir taraftan bakınca çok asilce bir davranış gibi gözükse de zamanla içinde kaybolduk sanki bu düşüncenin, çoğu zaman amacını aştı çünkü kendimiz için yaşamaz olduk, üstüne bir de hayır diyemememiz eklenince tamamen “ben” i kaybettik hatta unuttuk onu, acaba ‘ben’ ne istiyorum. Seçme şansım olsaydı seçeceğim davranışlarım, yaşantım bu olur muydu? Hiç sorgulamadık dayatılan kuralları baz alarak yaşadık sanki yaşam amacımız çevremizi memnum etmek gibiymiş gibi yaşadık. “Bencil” olmaktan korkarak kendi çizgimizin varlığını unutarak yaşadık.

Kendi çizgin olması bencillik mi?  Kendin ile ilgili, kurmak istediğin hayat ile ilgili kararlar almak bencillik mi? Olmak istediğin kişi olmak için izine ihtiyaç var mı? Elbette bizler sosyal varlıklarız. Beraber olmamız birbirimize, sevdiklerimize temas etmemiz gerekli ve bu sosyalliğin sonucu da bazen hayatımızı, bazen sahip olduklarımızı paylaşmakta bir ihtiyaç, fakat durmasını veya dur demesini biliyor musunuz?  Kendi hayatınızın kahramanı olabiliyor musunuz? Hayatınızda kendi filminizde eğer başrolü başkasına kaptırdıysanız, işte tam da orada aslında bir sıkıntı var demektir. Bir düşünün çok sevdiğiniz bir aktörün filmine gidiyorsunuz, o da ne! Filmde aktör ortada bile yok. Başrolü herkese kaptırmış ne tatsız ve hayal kırıklığı olan bir film olmaz mı?

Peki başrolü nasıl geri alırız? 

Sınırlarımızı çizerek!

Sınır nasıl çizilir?

Hayır demeyi öğrenerek. Sizin göreviniz herkesi memnun etmek değil. Kimsenin sizden böyle bir şey beklemeye hakkı yokken neden onlara bu hakkı verdik? Neden zorunda hissediyoruz kendimizi?

Özgürce çizilen kişisel alanlar güçlüdür. Saygı uyandırır, ihlal edilemez olduğu hissini verir karşı tarafa. Açıktır, çatışmasızdır. Alt metninde başka bir şey yazmıyordur. Neyse odur.

Kendimi feda ederek kimsenin sevgisini saygısını, güvenini kazanamazsın!  Bilakis kaybedersin. Böyle bir hayat yaşayan insanın değer duygusu ile halletmesi gereken sorunları var demektir. Evet, anlıyorum, böyle yetiştirildik tamam güzel, ama yeter! Çık kalıpların dışına, hadi bugün, hadi şimdi hayalimdeki sen’ in resmini çiz kafanda; nasıl giyinirdi o sen? Karşılaştığın durumlarda şöyle bir düşün o olsaydı o güçlü ben olsaydı ne derdi şimdi? Kabul eder miydi bu durumu? İnanın bana hayır demeyi öğrendiğinizde başkalarının sizinle ilgili değer duygusunda da ivme kazanırsınız. Tabii ki bizim amacımız veya önceliğimiz bu değil fakat bu da artı bir getiri olacaktır.

Sadece şöyle düşünmenizi istiyorum kendinizi başkalarına adayıp, onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yaşarsanız bu kendini ihmal etme hali içinde mutlu olduğunuzu düşünseniz bile bir gün fark ettiğinizde çok geç kalmış olursunuz. Neye mi geç? Hayata.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…