Ekonomi

Yeni Zelanda parasal genişlemeyi sonlandırıyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası parasal teşviklerin azaltılacağını belirtti. Bankanın piyasalar tarafından sürpriz olarak değerlendirilen kararı sonrasında kiwi/dolar kurunda yükseliş izlendi.

Küresel piyasalar salgının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında getirilen parasal genişleme programlarından çıkış takvimine odaklanırken, salgınla etkin şekilde mücadele eden Yeni Zelanda’dan sürpriz bir açıklama geldi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası parasal teşviklerin azaltılacağını ifade etti. Yeni Zelanda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 0,25’te tutarken, Geniş Ölçekli Varlık Alım Programı başlığı altında yapılan varlık alımlarının durdurulacağını söyledi.

Kuruldan yapılan açıklamada kurul üyelerinin aşağı yönlü deflasyon ve yüksek işsizlik riskinin geri plana düştüğünü belirttiği ifade edildi.

Varlık alımlarının azaltılmasında işaret fişeği

Küresel piyasalar Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi önde gelen merkez bankalarının varlık alımlarından çıkış takvimine odaklanırken, Yeni Zelanda’nın kararı bu yöndeki son gelişmelerden biri olarak kaydedildi. Kanada Merkez Bankası ve Güney Kore Merkez Bankası’nın da benzer adımları atması bekleniyor.

Varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların resmi olarak başladığı Fed cephesinde ise farklı görüşler devam ediyor.

Son olarak St. Louis Fed Başkanı James Bullard, salgın döneminde uygulamaya konan parasal desteklerin geri çekilmesi için doğru zamanın geldiğini söyledi.

Wall Street Journal’e verdiği bir röportajda, “Ekonominin yüzde 7 büyümesi ve salgının her geçen gün daha iyi bir şekilde kontrol altına alınmasıyla acil durum önlemlerinin geri çekilmesi için doğru zaman” diyen Bullard, varlık alımının azaltılması için iyi bir durumda olduklarını belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri hazır olduğu zaman hareket için hazır olduklarını belirten Bullard, “Bunu çok dikkatli ve yumuşak bir şekilde yapmak istiyoruz ama varlık alımının azaltılması için iyi bir durumdayız. Bunu hemen yarın yapmamıza gerek yok ama harekete geçmek için iyi bir durumdayız” dedi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise Wall Street Journal röportajında işgücü piyasasındaki iyileşmenin varlık alım azaltımı için yeterli olmadığını söyledi.

Barkin işgücü piyasasına baktığında 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programına son verme çağrısı yapmaya hazır olmadığını söyledi.

Barkin röportajda şu ifadeleri kullandı: Eğer işgücü piyasası görece çabuk toparlanırsa varlık alım azaltımı yakında olabilir. Ancak toparlanma uzun sürerse azaltım bir parça gecikebilir.”

Barkin istihdam/nüfus rasyosunun teşvikleri geri çekme zamanlaması için önemli olduğunu söylerken varlık alımlarının azaltılmasına başlamak için bu rasyonun yüzde 59 üzerine çıkmasını görmek istediğini belirtti.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…