Ekonomi

Yeni Zelanda parasal genişlemeyi sonlandırıyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası parasal teşviklerin azaltılacağını belirtti. Bankanın piyasalar tarafından sürpriz olarak değerlendirilen kararı sonrasında kiwi/dolar kurunda yükseliş izlendi.

Küresel piyasalar salgının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında getirilen parasal genişleme programlarından çıkış takvimine odaklanırken, salgınla etkin şekilde mücadele eden Yeni Zelanda’dan sürpriz bir açıklama geldi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası parasal teşviklerin azaltılacağını ifade etti. Yeni Zelanda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 0,25’te tutarken, Geniş Ölçekli Varlık Alım Programı başlığı altında yapılan varlık alımlarının durdurulacağını söyledi.

Kuruldan yapılan açıklamada kurul üyelerinin aşağı yönlü deflasyon ve yüksek işsizlik riskinin geri plana düştüğünü belirttiği ifade edildi.

Varlık alımlarının azaltılmasında işaret fişeği

Küresel piyasalar Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi önde gelen merkez bankalarının varlık alımlarından çıkış takvimine odaklanırken, Yeni Zelanda’nın kararı bu yöndeki son gelişmelerden biri olarak kaydedildi. Kanada Merkez Bankası ve Güney Kore Merkez Bankası’nın da benzer adımları atması bekleniyor.

Varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların resmi olarak başladığı Fed cephesinde ise farklı görüşler devam ediyor.

Son olarak St. Louis Fed Başkanı James Bullard, salgın döneminde uygulamaya konan parasal desteklerin geri çekilmesi için doğru zamanın geldiğini söyledi.

Wall Street Journal’e verdiği bir röportajda, “Ekonominin yüzde 7 büyümesi ve salgının her geçen gün daha iyi bir şekilde kontrol altına alınmasıyla acil durum önlemlerinin geri çekilmesi için doğru zaman” diyen Bullard, varlık alımının azaltılması için iyi bir durumda olduklarını belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri hazır olduğu zaman hareket için hazır olduklarını belirten Bullard, “Bunu çok dikkatli ve yumuşak bir şekilde yapmak istiyoruz ama varlık alımının azaltılması için iyi bir durumdayız. Bunu hemen yarın yapmamıza gerek yok ama harekete geçmek için iyi bir durumdayız” dedi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise Wall Street Journal röportajında işgücü piyasasındaki iyileşmenin varlık alım azaltımı için yeterli olmadığını söyledi.

Barkin işgücü piyasasına baktığında 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programına son verme çağrısı yapmaya hazır olmadığını söyledi.

Barkin röportajda şu ifadeleri kullandı: Eğer işgücü piyasası görece çabuk toparlanırsa varlık alım azaltımı yakında olabilir. Ancak toparlanma uzun sürerse azaltım bir parça gecikebilir.”

Barkin istihdam/nüfus rasyosunun teşvikleri geri çekme zamanlaması için önemli olduğunu söylerken varlık alımlarının azaltılmasına başlamak için bu rasyonun yüzde 59 üzerine çıkmasını görmek istediğini belirtti.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…