Borsa

Küresel piyasalarda karışık görünüm

Küresel piyasalar ABD’de beklentileri aşan enflasyonun ardından yine Fed’in para politikasına ilişkin fiyatlamalara odaklanmış durumda. Piyasa aktörleri bu nedenle Fed Başkanı Jerome Powell’ın iki günlük ABD Kongresi maratonunu yakından izleyecek. Senatörlerin Powell’a 2008’den bu yana en yüksek ABD enflasyonuna Fed’in bakış açısını sorması bekleniyor. 

Yatırımcılar ABD TÜFE verisine göre pozisyon alırken hisse senetleri piyasaları karışık görünüm sergiledi.

Üç işlem gününün ardından ilk kez düşen ve Salı gününü yüzde 0,4 ekside kapatan S&P 500’de vadeliler yatay açılışa işaret etti.

Asya hisselerinde ise genelde iştahın düşük olduğu izlenirken, endekslerde karılık bir görünüm kaydedildi.

Salı gününü yüzde 0,5 yükselişle kapatan Bloomberg Dolar Endeksi sabah yüzde 0,1 gerilemeyle 1.146 seviyesine yakın.

Salı günü 5 baz puan yükselişle yüzde 1,4166’ya yükselen ABD 10 yıllık gösterge tahvilin getirisi sabah 2 baz puan gerilemeyle yüzde 1,3981’e düştü.

JP Morgan ve Goldman Sachs’ın ardından Wall Street bankaları bilançolarına Bank of America ve Citigroup bilançolarıyla devam edilecek.

Dikkatler Powell oturumunda olacak

Fed Başkanı Jerome Powell’ın iki günlük ABD Kongresi maratonu bu akşam 19:00’da ABD Senatosu Komitesi ile başlıyor.

Senatörlerin Powell’a 2008’den bu yana en yüksek ABD enflasyonuna Fed’in bakış açısını sorması bekleniyor. Ayrıca Powell’ın Biden’ın bütçe harcamalarının enflasyonist etkisine yönelik görüşleri de merak edilecek. Ayrıca bugün ve yarınki Kongre sunumları Powell’ın mevcut görev süresindeki son sunumlar olacak.

ABD Haziran TÜFE verisi yüzde 5,4 ile beklentileri somut bir şekilde aşmış, enflasyonun kontrolden çıkabileceği tezini desteklemişti.

Yine de Fed üyeleri enflasyonun geçici olduğu yönünde açıklamalar yapıyor. San Fransisco Fed Başkanı Mary Daly Haziran TÜFE verisindeki artışı geçici olarak gördüğünü belirtirken Fed’in bu yılın sonu veya gelecek yılın başında varlık alım azaltımına başlayabileceğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Daly son enflasyon yükselişinin üçte birinden fazlasının ikinci el oto fiyatlarından kaynaklandığını, bunun da yükselişin geçici olduğuna dair bir işaret olduğunu vurguladı.

En son İçerik

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…

2023 hedeflerine giderken 4.0 olgusu

Dünyada, çağımızda görülebilecek belki de, en dehşet verici durumlardan biriyle karşı karşıyayız. İnsan odaklı felaket…