Makaleler

Mezun gençlerin sessizliği

Büyük hayaller ve hedefler ile üniversiteye gitmek için yıllarını veren öğrencilerin gözünden yazmak istiyorum bugün. Çünkü verilen her emek ve çabanın günümüz Türkiye’sinde anlamsız kaldığı da artık bir gerçek maalesef.

Neden diye soracaksanız onu da açıklamak isterim. Ülkenin düşen eğitim kalitesi ve artan işsizlik oranı ile gençlerin çoğu ne istedikleri kariyere ulaşabiliyor ne de istedikleri hayallere. Yani bu da çabaların boşa gitmesine neden oluyor.  Boşa giden her bir çaba da bir gencin sonunu getiriyor.

Umutsuzluk ve boş vermişlik yeni mezun olan her gencin şuan ki durumu. Bunun önüne geçmek de henüz mümkün değil ve mümkün olmayacak sanırım. Mümkün olması için daha iyi bir eğitim ve daha iyi planlama yapılması lazım. Gelecek ancak bu şekilde daha iyi olabilir.

Bir Avrupa gencini ve bir Türkiye gencini karşılaştırdığınız zaman elde ne var? Bence elde tutulur bir şey yok ve çok büyük bir fark var. Avrupa’da alınan bir eğitim ve gezilen ülke sayısı Türkiye’de alınan bir eğitimden ve gezilen ülke sayısından ne kadar farklı? Bence bu da çok farklı.

Maalesef Türkiye olarak bu yüzden çok gerideyiz. Gençler hem işsiz, hem gezip görme ve öğrenmeden yoksun bir hayat sürüyorlar.

 Nereye kadar devam edebilir bu durum? İşte bunu bende henüz bilmiyorum. Ama bu ülkenin gençleri neden bu ülkeden kaçıyor sorusunun cevabı aslında bu sorunda saklı.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…