Makaleler

Mezun gençlerin sessizliği

Büyük hayaller ve hedefler ile üniversiteye gitmek için yıllarını veren öğrencilerin gözünden yazmak istiyorum bugün. Çünkü verilen her emek ve çabanın günümüz Türkiye’sinde anlamsız kaldığı da artık bir gerçek maalesef.

Neden diye soracaksanız onu da açıklamak isterim. Ülkenin düşen eğitim kalitesi ve artan işsizlik oranı ile gençlerin çoğu ne istedikleri kariyere ulaşabiliyor ne de istedikleri hayallere. Yani bu da çabaların boşa gitmesine neden oluyor.  Boşa giden her bir çaba da bir gencin sonunu getiriyor.

Umutsuzluk ve boş vermişlik yeni mezun olan her gencin şuan ki durumu. Bunun önüne geçmek de henüz mümkün değil ve mümkün olmayacak sanırım. Mümkün olması için daha iyi bir eğitim ve daha iyi planlama yapılması lazım. Gelecek ancak bu şekilde daha iyi olabilir.

Bir Avrupa gencini ve bir Türkiye gencini karşılaştırdığınız zaman elde ne var? Bence elde tutulur bir şey yok ve çok büyük bir fark var. Avrupa’da alınan bir eğitim ve gezilen ülke sayısı Türkiye’de alınan bir eğitimden ve gezilen ülke sayısından ne kadar farklı? Bence bu da çok farklı.

Maalesef Türkiye olarak bu yüzden çok gerideyiz. Gençler hem işsiz, hem gezip görme ve öğrenmeden yoksun bir hayat sürüyorlar.

 Nereye kadar devam edebilir bu durum? İşte bunu bende henüz bilmiyorum. Ama bu ülkenin gençleri neden bu ülkeden kaçıyor sorusunun cevabı aslında bu sorunda saklı.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…