Altın

Altın fiyatlarında gündem enflasyon

Altın yatırımcıları, delta varyantı ve artan koronavirüs vakalarını yakından takip ederken ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayıp uğramadığına dair herhangi bir ipucu için salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Gram altın ise hala dar bir fiyat aralığında işlem görüyor.

Altın, artan delta varyantı endişeleri ve yatırımcıların ABD enflasyon verisine odaklanmasıyla salı günü yatay bir seyir izliyor. Gram altın da küresel altın fiyatlarıyla paralel bir hareket içerisinde.

ABD Haziran ayı enflasyonu Salı günü saat 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yıllık beklentisi enflasyonun yüzde 4,9 artışa işaret ederken aylık beklentisi enflasyonun yüzde 0,5 artacağı yönünde.

Fed’in yakın zamanda varlık alımı azaltımına başlamayacağına dair beklentiler ve enflasyonun beklentilerin üstünde gerçekleşmesi altın fiyatlarını destekleyebilir.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise yatırımcıların ABD Hazine tahvili faiziyle ilgili kararlarına bağlı olarak altının 1.800 dolar civarında sıkışabileceğini belirterek, “Wall Street yeniden uzun dönemli yapının faiz artışına müsade etmeyeceğine karar verirse altın kuvvetli bir ralli yapabilir” dedi.

Ons altın fiyatı

Geçen hafta Fed tutanakları öncesi 1.818 dolara kadar tırmanan ons altın, tahvil faizlerindeki yükselişle yeniden 1.800 doların altına gerilemişti. Perşembe günü dalgalı bir seyir izleyen ons altın, haftayı 1.800 doların üzerinde kapatmıştı.

Yeni haftaya delta varyantı endişeleriyle beraber 1.803 dolar civarında başlayen ons altın, salı günü enflasyon verisi öncesi 1.810 dolar civarında seyrediyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarının bir süredir birbirini dengelemesiyle dar bir fiyat aralığında işlem görüyor. Geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 508 TL’ye kadar tırmanan ons altın, hafta başından bu yana 502 TL civarında bulunuyor.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…