10'lar

Türk Lirası’nın değerli olduğu 10 ülke

Yurt dışı seyahati, döviz kurları nedeniyle pahalı bir hobi gibi düşünülüyor fakat Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerde keyifli bir tatil geçirmek mümkün.

Gezi tutkunları her yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para karşılığında aldıkları parayı gördüğünde şaşkınlık içinde kalıyor. Fakat döviz bürolarına giderken yüzünüzü gülümsetecek, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler de mevcut.

Kur farkı gezginlerin kâbusu. Bu fark ulaşımdan konaklamaya kadar bütün rotayı değiştirebiliyor. Bu masrafları düşününce iki seçenek kalıyor geriye ya bütçemizi zorlayacağız ya da evimizde oturacağız. Kulağa biraz tatsız geliyor değil mi? Ama bunun da bir çözümü var.

Türk Lirasının değerli olduğu ülkeleri tercih eden gezginler bütçe derdi olmadan gezmenin tadını çıkarıyor. Siz de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelere seyahat ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hem gezmek hem de kâra geçmek fena fikir değil. Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerin hangileri olduğunu sizin için derledik.

10- Sırbistan

Son yıllarda Türklerin sıklıkça tercih ettiği Sırbistan; Başkent, Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. 

Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad; tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleriyle mutlaka görülmeye değer şehirlerden bir tanesi. 

2021 yılı itibariyle 1 Türk Lirası,11,48 Sırp Dinarına eşittir.

9- Arjantin

Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden olan Arjantin, doğal güzellikleriyle ve eğlenceli tango danslarıyla en gözde ülkelerden biri.

Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için bilet konusunda şanslı olduğumuz söylenemez ancak Arjantin’nin ucuz bir ülke olduğu ve Türk parasının da oldukça değerli olduğunu duyduktan sonra değerlendirilebilir. 

1 Türk Lirası,11,10 Arjantin Pesosu’na denk geliyor.

8- Rusya

Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle tam bir şölen ülkesi olan Rusya’da Puşkin Müzesi, Lenin Mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müze bulunuyor. 

Mevcut konumu Türkiye’ye yakın olması ve Türk Lirasının oldukça değerli olduğu bu ülkede; 

1 Türk Lirası, 8,64 Rus Rublesine denk geliyor.

7- Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan hem gizemin hem de gastronominin bir numaralı adresi olabilir. Tapınakları, yemek kültürü ve değişik inançları ile mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. O kadar çok keşfedilmesi gereken yerler var ki, aylarca seyahat edilse bile bitmeyebilir. Dünyanın en eski geleneklerine ve dinlerine sahip Hindistan’ı gezmek isterseniz bütçeyi çok kafanıza takmayın deriz; çünkü 1 TL’yi onla çarptığınızda hesap yapmaya ihtiyacınızın olmadığını fark edeceksiniz.

1 Türk Lirası, 8,63 Hindistan Rupisi değerinde.

6- Makedonya

Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize şartı gerekmiyor. 

Uygun fiyatlı yurtdışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesine yapabilirsiniz. En önemli ve en güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. 

1 Türk Lirası, 6,02 Makedonya Dinarı yapıyor.

5- Endonezya

Adalar topluluğu Endonezya, Bali gibi önemli turistik yerlere de sahip. Üstelik bu ülkede yeme, içme ve alışveriş konusunda şanslısınız. Türk Lirası’nı ülkenin para birimine çevirdiğinizde önemli oranda avantaj elde edebiliyorsunuz. Üstelik Endonezya Türk vatandaşlarından kısa süreli turistik seyahatler için vize istemiyor. 

1 Türk Llirası , 1.679,28 Endonezya Rupisi değerinde. 

4- Tayland

Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri.

1 Türk Lirası, 3,78 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

3- Ukrayna

Avrupa kıtasında yer almasında rağmen kimlik kartınızla, vize ve pasaportsuz seyahat edebileceğiniz ülkelerin başında Ukrayna geliyor.

Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri ve kendine özgü tatlarıyla mutlaka görmeniz gereken bir ülke. 

1 Türk Lirası, 3,16 Ukrayna Grivnasına eşit. 

2- Vietnam

Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz bu güzel ülke, savaştan kalma izleri korumaya devam ediyor. Eğer bir gün Vietnam’a seyahat ederseniz çok ünlü spor giyim markalarını çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. 

1 Türk Lirası 2.664,18 Vietnam Dongu değerinde. 

1- Çek Cumhuriyeti

Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

1 Türk Lirası, 2,51 Çek Korunasına eşit.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…