Ekonomi

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılı Temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni açıkladı. Ankete göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 15,64’e yükseldi. 2021 yıl sonu dolar/TL beklentisi 8,99’a ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ay gerçekleştirdiği beklenti anketinin sonuçlarını açıkladı. Temmuz ayı ‘piyasa katılımcıları anketi’ ne göre yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentileri artış gösterdi. 

DOLAR KURU BEKLENTİSİ 9.34 TL OLDU 

Temmuz ayı ‘piyasa katılımcıları anketi’ ne göre yılın sonu dolar kuru beklentisini bir önceki ay beklentisine göre 4 kuruş artarak 8.95 TL’den 8.99 TL’ye yükseldi. 2020 temmuz ayı beklentisi 9.23 TL’den 11 kuruşluk yükselişle 9.34’e tırmandı. Dolar kurundaki yükseliş beklentisi anket sonuçlarına göre enflasyon beklentilerine de yansıdı. 2021 yılı aralık ayın TÜFE beklentisi piyasa katılımcıları haziran ayı anketi’ne göre 14,46 iken, bu anket döneminde yüzde 15,64’e çıktı.12 ay sonunda enflasyon beklentisi ise haziran ayı anketinde yüzde 12,12 seviyelerindeyken yapılan son ankette yüzde 12,62 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 10,16 ve yüzde 10,43 olarak beklentilere yansıdı. Merkez Bankası geçtiğimiz ay “yanlış anlaşılmanın önüne geçmek amacıyla” piyasanın enflasyon, faiz ve dolar kuru beklentilerini yansıtan ‘Beklenti Anketi’nin ismini ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirme kararı almıştı. Dolar kurunda Merkez Bankası tarafından açıklanan ‘piyasa katılımcıları anketi’nden sonra bir miktar geriş çekilme gözlemlendi. Dolar kuru anket sonuçları açıklanmadan önce 8.70 TL seviyelerindeyken 2 kuruşluk bir geri çekilmeyle 8.68 TL’ye indi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…