Borsa

Küresel piyasalarda yine Delta endişesi

Küresel koronavirüs vaka sayısı 184,7 milyonu, can kayıpları da 3,99 milyonu aşarken, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı ABD’deki dominant Kovid-19 mutasyonu olma yolunda ilerlerken, piyasalardaki risk iştahını da baskıladı.

Kovid-19 delta varyantının dünyada yayılımının hız kazanması küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırırken, yatırımcıların risk iştahının düşmesiyle küresel Borsalar ve ABD tahvil getirileri geriledi, dolar değer kazandı.

S&P 500 endeksi Perşembe günü bir ara yaklaşık yüzde 1,6 ile Mayıs’tan bu yana en sert günlük düşüşüne imza attı. Endeks yüzde 0,86 düşüşle kapandı. Dow Jones yüzde 0,75, Nasdaq 100 de yüzde 0,60 değer kaybetti.

Yeni işlem gününde de Asya’da sert satışlar dikkat çekti. Japon Nikkei endeksi ve Çin CSI 300 endeksinde günlük düşüş yüzde 1’i aştı. Hong Kong Hang Seng endeksi ise pozitif ayrıştı.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirileri risk alımları ile düştü. UBS Global Wealth Management stratejistleri tahvil getirilerindeki düşüş ve döngüsel hisselerden çıkışın yakın zamanda tersine dönebileceğini öngördüler.

Stratejistler bu öngörüye gerekçe olarak son dönemde açıklanan zayıf ekonomik verilerin ekonomik aktivitedeki yavaşlamadansa arz sıkıntılarından kaynaklanıyor olmasına işaret etti.

ABD’de Delta dominant hale geliyor

Küresel koronavirüs vaka sayısı 184,7 milyonu, can kayıpları da 3,99 milyonu aşarken, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı ABD’deki dominant Kovid-19 mutasyonu olma yolunda ilerliyor.

Delta varyantının, dünyanın aşılama oranının düşük olduğu bölgelerinde vaka sayılarını tırmandırma ihtimali en büyük kaygılardan biri. Dünya Sağlık Örgütü de artan vakalar gölgesinde dünya çapındaki açılmalar konusunda temkinli olunması çağrısında bulundu.

Japonya delta varyantı nedeniyle Tokyo’da olimpiyatları da kapsayacak olağanüstü hal uygulaması ilan ederken, şehirde düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın seyircisiz düzenlenmesine karar verildi.

Güney Kore Yönetimi Seul bölgesinde 12 Temmuz’dan itibaren iki hafta sürecek şekilde sosyal mesafe kurallarını sıkılaştırma kararı aldı.

Bu arada Pfizer/BioNTech, üçüncü doz Kovid-19 aşısı izni için FDA’ya başvuracak.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…