Ekonomi

AMB/Villeroy: Çok düşük enflasyonu da risk olarak görüyoruz

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yeni açıkladığı stratejisine ilişkin olarak çok düşük enflasyonu da çok ciddi risk olarak gördüklerini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yeni stratejisine kıtanın iki büyük ülkesinin merkez bankası başkanlarından yorumlar geldi.

Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann ile birlikte Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau yeni stratejide enflasyona ilişkin değerlendirmeleri ele aldı.

Villeroy, Boursorama’ya verdiği demeçte Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin çok düşük enflasyonu da en az çok yüksek enflasyon kadar ciddi risk olarak gördüklerini belirtti.

Villeroy enflasyon hedefinin bir tavan değil simetrik olduğunu söyledi.

Villeroy demecinde “Yüzde 2 hedefi geçici olarak açılabilir. Burada ‘geçici’nin neyi ifade ettiğinin analiz edilmesi gerekiyor. AMB yeni hedefle Fed kadar ileri gitmedi. Ortalama enflasyon hedefi tartışıldı ancak yanıtlardan daha fazla soru ortaya çıkardığı görüldü. Euro Bölgesi hala genişleyici para politikasının uygulayabileceği bir durumda.” ifadelerini kullandı.

AMB’nin yeni stratejisi

AMB, yeni stratejisinde enflasyon hedefinin yüzde 2’ye yükseleceğini teyit etti ve orta vadede simetrik yüzde 2 hedefi kabul edildi. Strateji değerlendirmesine göre AMB geçici sürede ılımlı düzeyde enflasyon hedefinin üzerine çıkabilecek.

AMB’den yapılan açıklamada “hedefin simetrik olmasının negatif ve pozitif sapmaların eşit derecede istenmediği anlamına geldiği” belirtildi. AMB enflasyon hesaplamasına ev sahiplerinin oturduğu konut maliyetlerinin de dahil edilmesini önerdi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…