Gündem

Japonya’da OHAL ilan edildi !

Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele edecek sporcuların yavaş yavaş ulaştığı Japonya’da corona vakalarının artışı organizasyon yetkililerini endişelendiriyor. 1 yıl gecikmeli düzenlenecek olimpiyatlar öncesi şehirde olağanüstü hal ilan edilirken, seyircilerin tribünlere alınmaması gündemde.

Japonya’da tekrardan korkutan bir seviyeye çıkan corona virüs vakalarının ardından bu sayıyı azaltmak için başkent Tokyo’da tekrar olağanüstü hal ilan edildi.

Geçen yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Olimpiyatlar için organizatörler de seyircilerin katılımını tamamen yasaklamayı değerlendiriyor.

Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura yeni kısıtlamaların 12 Temmuz’da başlayıp 22 Ağustos’a kadar süreceğini açıkladı. Olimpiyatlar 23 Temmuz’da başlayarak 8 Ağustos’a kadar sürecek.

Asahi gazetesinde yer alan habere göre organizatörler bugün akşam düzenlenecek görüşmelerde bir karara varmayı planlıyorlar.

Organizatörler daha önce alanlara 10,000 seyircinin katılmasına izin vereceklerini yabancı seyircilere ise izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

HASTANELERDE YATAK KALMAYABİLİR

Tıp uzmanları haftalardır, binlerce sporcu ve yetkilinin akınının yeni bir enfeksiyon dalgasını körükleyeceği yönündeki yaygın kamuoyu endişesiyle Oyunlarda seyirci olmamasının en az riskli seçenek olacağını söylediler.

Kyoto Üniversitesi profesörü Yuki Furuse, “Tabii ki ‘izleyici olmamasını’ destekliyorum, ancak Oyunlar, tatiller ve tatil sezonu gibi büyük bir etkinliğimiz olduğu sürece endişeler asla ortadan kalkmayacak” dedi.

Furuse geçtiğimiz günlerde Tokyo’daki yeni günlük vakaların Temmuz’da 1.000’e ve Ağustos’ta 2.000’e yükselebileceğini ve başkent bölgesindeki hastanelerin yataksız kalma riskini artıracağını öngördü .

TANITIM VE PARTİLER DE YASAKLANMIŞTI

Dünya çapındaki sponsorluklar haricinde Japonya’dan 60 şirketin sponsor olduğu Tokyo Olimpiyatları’nda tanıtım stantları kurmak ve partiler düzenlenmek de yasaklandı. 3 milyar dolardan fazla ödenen rekor ücretin ardından bazı şirketler sponsorluktan çekildi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…