Ekonomi

“Makinede gümrük muafiyetinin kalkması yatırım maliyetlerini artıracak”

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, Gümrük Vergisi yatırım teşvikinin kapsamdan çıkarılmasına ilişkin olarak, makinede gümrük muafiyetinin kalkmasının yatırım maliyetlerini artıracağını ve rekabet gücünü azaltacağını söyledi.

TİAD Başkanı Fatih Varlık, 29 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, takım tezgâhları başta olmak üzere birçok makine için Gümrük Vergisi yatırım teşvikinin kapsamdan çıkarılması hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı

Varlık, makinede gümrük muafiyetinin kalkmasının yatırım maliyetlerini artıracağını ve rekabet gücü azalacağını söylediği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Birçok sanayicimiz, maliyetlerin yükselmesi sebebiyle gümrük vergisinden oluşan etki dolayısıyla, dünyadaki rakiplerine göre özellikle, Doğu Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerindeki büyük rekabet karşısında üretim ve rekabet güçlerini kaybedecekler.

Türkiye’de makine ticaretinin yarısı leasing firmalarıyla yapılıyor. Yatırımların büyük kısmı Döviz endeksli, maliyetler olumsuz etkileniyor. Gümrük vergisinin destek kapsamından çıkarılmasının negatif etkileri olacak.”

“Türkiye’de 1,5 milyar dolarlık makine yatırımı gerçekleşebilir”

2020 yılının makine sektörü için pozitif bir yıl olduğunu ve Türkiye’de üretim performansının yatırım ihtiyaçlarını artırdığını dile getiren Varlık, “Türkiye pazarında 1,5 milyar doların üzerinde makine yatırımı gerçekleşecek gibi gözüküyor.” dedi.

Varlık değerlendirmesinde, otomotiv sektörünün en önemli sektörlerin başında geldiğini ve havacılık sektörünün pandemiden dolayı olumsuz etkilenmesi sebebiyle üretimlerin azaldığını söyledi.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…