Borsa

Küresel piyasalarda iştah düşük

Çarşamba günü ABD hisseleri rekor seviyeye çıkarken Çin’de ekonomik büyümenin zirve yaptığı görüşü ve Japonya’da gündeme gelen OHAL risk iştahını sınırlayan unsurlar oldu. Fed tutanaklarını alan piyasalar şimdi de Avrupa Merkez Bankası’nın açıklayacağı strateji gözden geçirmesine odaklandı.

Küresel piyasalar yeni işlem gününe düşük iştahla girdi.

Asya Borsalarında kayda değer düşüşler gözlendi. Asya’daki kayıplarda teknoloji hisselerine gelen satış, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yeniden olağan üstü hal uygulamasının gündeme gelmesi ve Çin’de ekonomik toparlanmanın tepe yapmış olabileceği beklentileri etkili oldu.

Çarşamba günü rekor gören ABD endekslerinde ilk vadeli işlemlerde hafif düşüş görüldü.

Çin Devlet Konseyi merkez bankasının, daha fazla kredi vermelerini sağlamak için bankalara daha fazla likidite sağlayabileceğini açıkladı. Açıklamada zorunluk karşılık oranlarının düşürülmesi dahil para politikası araçlarının kullanılacağı belirtildi.

ABD’de açıklanan Fed tutanaklarının ardından Wall Street endeksleri Çarşamba gününü rekor seviyelerden kapanmıştı. Önceki gün 8 baz puana yakın düşen ABD 10 yıllık tahvil getrisi, kayıplarını dün de sürdürdü ve 3 baz puan geri çekilerek yüzde 1,3163’ten kapandı.

Çarşamba günü yükselen Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde kazançlarını korudu.

Fed tutanaklarında ilerleme öngörüsü

Amerikan Merkez Bankası Fed’in son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarına göre, bankanın yetkilileri, varlık alımlarının azaltılmasının (tapering) ön koşulu olan hedeflere doğru “kayda değer ilave toparlanma”nın henüz karşılanmadığı görüşünde olsa da ilerlemenin devam etmesini bekliyorlar.

15-16 Haziran’da gerçekleştirilen toplantının tutanaklarına göre bazı yetkililer varlık alımlarının azaltılması için gerekli koşulların, daha önceki toplantılarda tahmin ettiklerinden biraz daha erken karşılanacağını öngördüler.

Tutanaklarda, katılımcıların genel olarak “ihtiyatlı planlamanın bir parçası olarak” gerekli şartların oluşması ve uygun görülmesi halinde varlık alımlarını azaltabilmek için doğru pozisyonlanmış olması gerektiği görüşünde olduğu belirtildi.

Fed üyelerinin enflasyonu yukarı yönlü baskılayan işgücü kıtlığı ve arz sıkıntılarının ne zaman ortadan kalkabileceği konusunda çok sayıda soru işaretine sahip olduğunu da gösteren tutanaklarda, “Katılımcıların önemli bir çoğunluğu enflasyon tahminlerine yönelik risklerin yukarı yönlü olduğuna karar verdi” denildi.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…