ABD’de 36 eyalet, Play Store hizmetlerinde tekel oluşturduğunu ve rekabeti ihlal ettiğini öne sürerek Google’a dava açtı.

Play Store aleyhindeki iddialar Eylül 2019’da başlayan, şirket hakkında üç dava açılmasına neden olan ve neredeyse ABD’deki tüm eyaletleri kapsayan bir soruşturmadan sonucu oluşturuldu.

Davalar, reklamcılık, uygulama içi satın almalar ve akıllı ev ürünleri dahil olmak üzere işletmelerinden milyarlarca dolar gelir elde eden Google’ın iş modelinde ciddi değişiklere yol açabilir.

Google’dan dün yapılan açıklamada davanın küçük işletmelere ya da tüketicilere yardımcı olmaktan ziyade ayrıcalıklı muamele isteyen bir avuç büyük uygulama geliştiricisini destekleyeceği ifade edildi.

İDDİANAMEDE YER ALDI

Utah, New York, North Carolina ve Tennessee gibi eyaletlerin başı çektiği eyaletler Google’ın Android uygulamaları ve uygulama içi ürün satışı tekelini korumak için yasa dışı taktikler uygulayarak Play Store’dan “muazzam büyüklükte kâr marjları” elde ettiğini savunuyorlar.

İddianameye göre, “Google, Android uygulamalarının indirildiği pazardaki tekelini korumak için Android üzerindeki tekelini kullanıyor” ifadesi yer aldı.

Eyaletler Google’ın telekom şirketleri ve telefon üreticileri ile olan anlaşmalarının başka davalara konu olduğuna dikkat çekiyorlar.

Eyaletler Google’ın evraklarını inceledikten sonra bir başka iddia ortaya atarak şirketin aynı zamanda üreticileri satın alarak rakip uygulama marketlerini desteklemelerinin önüne geçtiğine dikkat çektiler. 

Ayrıca Google’ın çok sayıda gizli proje ile uygulama marketi konusundaki rakibi Samsung Electronics’e maddi menfaat sağlayarak bu alandaki rekabetten çekilmesini sağlamaya çalıştığı da iddia ediliyor.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…