10'lar

Dünyanın en kalabalık 10 ülkesi

Son zamanlarda pek çok kişi tarafında dünyanın enlerinin neler olduğu ve bu sınırların en fazla ne olduğu merak konusu olmuştur. Bu sorulardan birisi ise dünyanın en kalabalık ülkesi hakkında olmaktadır. Özellikle bireylerin aklına dünyanın en kalabalık ülkesi nedir ve hangisidir? Dünyanın en kalabalık ülkeleri ve nüfusları nedir? Gibi sorular gelmektedir. İşte, tüm detaylar.

Dünya nüfusu 11 Temmuz 1987`de 5 milyarı geçti ve bu tarih “Dünya Nüfus Günü” ilan edildi. Sayı o zamandan beri istikrarlı şekilde artarak 2021 itibarıyla 7,9 milyara yükseldi.

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun 2100 yılına kadar 10,9 milyara çıkmasını bekliyor. Uluslararası Para Fonuna (IMF) göre, dünya nüfusunun en büyük payı yüzde 18,25 ile Çin`de yaşıyor. Bu ülkeyi yüzde 18,04 ile Hindistan izliyor. ABD, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Küresel nüfusun yüzde 4,3`ü burada yaşıyor.

Nüfuslarına göre ülkeler listesi merak konusu oldu. Çin dünyanın en kalabalık ülkesi rekorunu hala elinde tutuyor. Fakat yakın zamanda Hindistan bu unvanı alacak gibi duruyor.

İşte nüfuslarına göre dünyanın en kalabalık ilk 10 ülkesi…

10- Meksika

126.014.024 milyon nüfusuyla Meksika, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinin 10. sırasında yer alıyor. 1900’lü yıllarda 13 milyon civarında nüfusu olan Meksika, yıllar boyunca nüfusunu artırmak için önemli politikalar izledi. Yeni doğan ölüm oranlarının azaltılması, doğum oranının arttırılması ve ortalama yaşam süresinin uzatılması çalışmalarıyla nüfus yoğunluğu günümüzdeki halini aldı. Genç bir nüfus yoğunluğuna sahip olan ülkede doğum oranı oldukça yüksekken ölüm oranı da oldukça düşük. Ülkede kadınların ortalama yaşam süresi 78 yıl, erkeklerin ise 72 yıl.

9- Rusya

Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’nın nüfusu 146.171.015. Dünyadaki yaşam alanının sekizde birini oluşturduğu için nüfusunun daha yoğun olmasını beklemek doğal aslında. Nüfus yoğunluğunun düşük olmasının sebepleri arasında ölüm oranının anormal bir şekilde yüksek olması ve doğum oranının çok düşük olması var. Ülkede ölüm oranının yüksek olması ise alkolle ilişkilendiriliyor. Özellikle erkek nüfusun alkolik oluşu, ölüm oranını artırdığı gibi doğum oranının düşük olmasına da yol açıyor. Erkeklerin alkolizme yatkınlığı yüzünden, kadınlar dünyaya çocuk getirmek konusunda endişe duyuyorlar. Ayrıca ülkede kadınlar çok fazla kürtaj yaptırıyorlar. Hatta kürtajı bir doğum kontrol yöntemi olarak kullandıklarını söyleyebiliriz.

8- Bangladeş

170.566.060 milyon nüfusuyla Bangladeş, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinin 8. sırasında yer alıyor. Bangladeş’in nüfus yoğunluğu, yüzölçümüyle kıyaslandığında, kilometrekare başına düşen insan sayısı en yüksek ülkelerden biri olduğu görülüyor. Ülkenin alanı nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olmadığı gibi yoksulluk da çok önemli bir sorun. Ancak Bangladeş hükümeti, ekonomik kalkınma politikaları için uluslararası yardımlar alarak yoksulluk oranını düşürmek için çalışmalar yapıyor. Özellikle anne-çocuk sağlığı, gıda güvenliği ve hastalıklarla mücadele konularında iyileştirme sağlanmak için çabalıyor. Özellikle gıda güvenliği konusunda oldukça başarılı bir çalışma yapılıyor ve şu an ülke tüm nüfusuna yetecek gıdayı üretebiliyor.

7- Nijerya

Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya, 211.401.000 kişilik nüfusuyla dünyada 7. sırada. Pakistan’da olduğu gibi Nijerya’nın nüfusu da oldukça genç. Nüfusun büyük çoğunluğunun 24 yaşın altında olduğu belirtiliyor. Genç nüfusun 2 önemli nedeni var. Bunlardan ilki, ülkede ortalama yaşam süresinin düşük olması. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Nijerya’da erkekler ortalama olarak 53 yaşına kadar yaşarken kadınların ortama yaşam süresi 56 yıl. Ayrıca ülkede sıtma başta olmak üzere; tüberküloz, AIDS, menenjit gibi hastalıklar sık görülüyor. Nüfusun genç olmasının bir diğer nedeni ise Nijeryalıların genç yaşta evlenip çocuk sahibi olmaları. Ülkede aile düzenlemesi planlamaları yapılmadığı için ne yazık ki ülke nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olarak gelişemiyor.

6- Brezilya

Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi olan Brezilya’nın nüfus yoğunluğu da yüzölçümüne yakışacak ölçüde çok. 213.057.783 kişinin yaşadığı ülkenin en popüler şehri, karnaval kelimesinden ayrı anılamaz olan Rio de Janeiro. Hatta eminim ki birçoğumuz Brezilya’nın başkentinin Rio de Janeiro olduğunu düşünüyor ama ülkenin başkenti aslında Brasilia. UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu şehrin bir Rio de Janeiro popülaritesi yok tabii. Bu yüzden başkent, ülkenin 3. En kalabalık şehri. En kalabalık şehir ise Sao Paulo.

5- Pakistan

225.200.000 nüfusuyla Pakistan, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 5. sırada. Pakistan’ın nüfus yoğunluğunun ülke için en önemli yanı, genç bir yaş ortalaması olması. Nüfus o kadar genç ki yaş ortalaması yaklaşık 22. Ancak ne yazık ki ülkenin yoksulluk problemi, özellikle gençleri ülkede tutmak konusunda zorluklara neden oluyor. Birçok Pakistanlı genç, farklı ülkelere okumak için göç ediyor ve ülkelerine dönmeyi tercih etmiyorlar. Ülkenin ekonomik anlamda kendini toparlaması, genç nüfusunu kaybetmemesi açısından büyük önem taşıyor. Bu ekonomik kalkınma gerçekleşirse ve nüfus artmaya devam ederse Pakistan, bu listede kendine daha yukarıda yer bulacaktır.

4- Endonezya

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Endonezya, 271.350.000 kişiyle dünyanın en yüksek nüfuslu 4. ülkesi. 1970’li yıllardan 2010’lu yıllara kadar nüfus yoğunluğu o kadar artmış ki 40 yılda nüfus ikiye katlanmış. Aslında Endonezya nüfusunun farklı ülkelere göç etme oranı yüksek ama buna rağmen ülke nüfusundaki artış devam ediyor. Endonezya nüfusuyla ilgili bir diğer dikkat çeken nokta ise nüfusun yaklaşık %87’sinin Müslüman olması. Bu oranla Endonezya, dünyada en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülke de oluyor aynı zamanda.

3- Endonezya

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Endonezya, 271.350.000 kişiyle dünyanın en yüksek nüfuslu 4. ülkesi. 1970’li yıllardan 2010’lu yıllara kadar nüfus yoğunluğu o kadar artmış ki 40 yılda nüfus ikiye katlanmış. Aslında Endonezya nüfusunun farklı ülkelere göç etme oranı yüksek ama buna rağmen ülke nüfusundaki artış devam ediyor. Endonezya nüfusuyla ilgili bir diğer dikkat çeken nokta ise nüfusun yaklaşık %87’sinin Müslüman olması. Bu oranla Endonezya, dünyada en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülke de oluyor aynı zamanda.

3- Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, 331.449.281 kişilik nüfusuyla dünyanın en kalabalık 3. ülkesi. Bu nüfus yoğunluğu tabii ki Amerika’nın 9.834 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle doğru orantılı. Ancak Amerika’da nüfus artışının çok önemli bir sebebi daha var ki o da göç. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olduğu için tüm kıtalardan birçok farklı milletten insan Amerika’ya göç ediyor. Nüfusun yaklaşık 45 milyon kadar büyük bir kısmını göçmenler oluşturuyor. Bu sayı da tüm dünya çapındaki göçmen nüfusun yaklaşık %19’u. Ülkenin neredeyse tüm şehirleri sundukları farklı olanaklarla göç alıyorlar ama nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehir New York.

2- Hindistan

Hindistan’ın çok kalabalık nüfuslu bir ülke olduğunu hepimiz biliyoruz. 1.376.238.018 kişilik nüfusuyla Hindistan, dünyanın en kalabalık ülkesi unvanı için Çin’le yarışıyor. Hindistan’da kontrolsüz bir nüfus artışı yaşanıyor. Ülkede her gün binlerce bebek doğuyor ve bu artış kontrol altına alınmazsa önümüzdeki yıllarda Hindistan’ın nüfusunun Çin’i geçeceği tahmin ediliyor. Bu da Hindistan yönetimi başta olmak üzere tüm dünyayı endişelendiren bir durum. Geçmişte nüfus kontrolünü sağlamak için erkeklerin zorunlu olarak kısırlaştırılması yöntemi denenmiş ancak halk buna öfkeli yaklaşınca bu yöntemden vazgeçilmiş. Şu an ülkenin nüfusu kontrol altına almak için herhangi resmi bir politika izlenmiyor. Bu durumda da haberlerde her an Hindistan nüfusunun Çin’i geçtiğini görebiliriz gibi gözüküyor.

1- Çin

“Dünyanın en kalabalık ülkesi neresi?” sorusuyla karşılaşınca birçoğumuzun aklına direkt Çin geliyor. 1.407.692.960 kişilik nüfusuyla Çin, dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde ilk sırayı alıyor. Ülkenin en kalabalık kenti ise Asya kıtasının ve aynı zamanda tüm dünyanın da en önemli ticaret şehirlerinden olan 24,28 milyonluk nüfuslu Şangay. Tabii diğer şehirlerinin nüfusları da oldukça yüksek. Çin bu yüksek nüfus yoğunluğunun artışının önüne geçebilmek için uzun yıllar boyunca tek çocuk politikası uygulamıştı. Bu politika, uzun vadede bakıldığında yaşlı nüfus oranını artırdığı ve iş gücünde bir kayıp yaşanmasına sebep olunca yönetim tarafından durduruldu. Şu an dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında Çin, nüfus artış hızı en düşük olan ülke.

Peki Türkiye kaçıncı sırada ?

83.614.362 kişilik nüfusuyla Türkiye, listenin 18. sırasında yer alıyor. Türkiye dünya nüfusunun yüzde 1,10’una karşılık geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye nüfusunun 2020`de bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştığını açıkladı.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…