Ekonomi

Çin, rezervlerden piyasaya doğrudan satış gerçekleştirdi

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi’nin üretici maliyetleri üzerindeki baskıyı azaltma çabası kapsamında gerçekleştirdiği rezervlerden piyasaya doğrudan satış işlemleri sonlandı. Satışlarla fiyatlarda kısmi geri çekilme yaşandı.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi’nin gerçekleştirdiği rezervlerden piyasaya doğrudan satış işlemleri sonlandı.

5 Temmuz tarihinde gerçekleşen satışlarda beklentilere paralel; 50 bin ton alüminyum, 20 bin ton bakır ve 30 bin ton çinko oldu. Çinkoda 1,000 yuan (~155 ABD doları) iskonto, bakır 67,700 yuandan satış (~10,470 ABD doları) ve alüminyum tarafında ise 2800 dolar civarında satış fiyatı oluştu.

FİYATLARDA KISMİ GERİ ÇEKİLME YAŞANDI

Metal stoklarından gerçekleşen satışların gelecek dönemde bir miktar daha süreceği belirtildi. Şimdilik bu satışlar fiyat üzerinde tam baskı sağlamasa da kısmi geri çekilme gerçekleşti. Üretici maliyetleri üzerindeki baskıyı azaltma çabalarının devam edeceği belirtiliyor.

Çin metallerin geleceğine yönelik hamleleri de masaya sunuyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’ndan gelen notlara göre, geri dönüştürülmüş demir dışı metal üretiminde önümüzdeki 5 yılda mevcut 14,5 milyon ton olan rakamın 20 milyon tona çıkarılması tahmin ediliyor. 2025 yılına kadar 4 milyon ton geri dönüştürülmüş bakır, 11,5 milyon ton alüminyum ve 2,9 milyon ton kurşun üretmesi hedefleniyor. Ayrıca hurda çelik kullanımının gelecek 5 yılda yüzde 23 artışla 320 milyon tona çıkarılması öngörülüyor.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…