Borsa

Borsada büyük yatırımcı sayısı azalıyor

Nisan ayında 2,7 milyon yatırım sayısıyla rekor kıran borsada yatırımcı sayısındaki düşüş Haziran ayında devam etti. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Haziran itibariyle yatırımcı sayısı 2,5 milyona geriledi. Borsada portföy büyüklüğü bakımından aslan payına sahip olan 1 milyon üzeri portföyü olan yatırımcıların sayısında düşüş yaşanması da dikkat çekti.

Sermaye piyasalarında yoğun halka arzlar gündemdeki yerini korurken, 2021’de ana temalardan biri olan artan yatırımcı sayısında ivmenin terse döndüğü izlendi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Nisan’da rekor kıran yatırımcı sayısında Mayıs ayının ardından Haziran ayında da düşüş görüldü.

Borsada yatırımcı sayısı Nisan’da 2 milyon 674 bin 414 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Mayıs ayında 2 milyon 517 bin 690’a, Haziran ayında ise 2 milyon 445 bin 566’ya geriledi. Böylelikle 2 ayda borsadan 228 bin 848 yatırımcı çekilmiş oldu. İki ayda borsadaki toplam portföy büyüklüğü ise 694 milyar TL’den 664 milyar TL’ye geriledi.

2 bin 399 büyük yatırımcı borsayı terk etti

Tüm yatırımcı gruplarında olduğu gibi borsada portföy büyüklüğü bazında aslan payına sahip büyük yatırımcıların sayısında da gerileme yaşandı. Mart sayısında portföyü 1 milyon TL’nin üzerinde olan yatırımcı sayısı 30 bini aşarak rekor kırmıştı. Mart ayındaki rekoru takip eden aylarda yatırımcı sayısında düşüş izlendi ve Haziran ayında bu yatırımcı grubunda 27 bin 610 kişi yer aldı.

Buna paralel olarak bu yatırımcıların toplam portföy büyüklüğü de gerileme kaydetti. Şubat ayında bu yatırımcı grubunun portföy büyüklüğü 666 milyar TL’yi aşmıştı. Sonrasında bu büyüklük düşüş ivmesine girerken, Haziran ayında 568 milyar TL olarak kaydedildi.

Küçük yatırımcı sayısı da düşüyor

Borsada yatırımcı sayısındaki artış ivmesi tersine dönerken özellikle portföy büyüklüğü 10 bin TL’nin altındaki yatırımcı sayısındaki düşüş dikkat çekti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Nisan ayında portföy büyüklüğü 100 lira ile 10 bin lira arasında olan yatırımcıların sayısı 1,1 milyonu aşarken, Haziran ayına gelindiğinde bu rakam 925 binlere geriledi. Böylelikle iki ayda 237 bin yatırımcının borsayı terk ettiği görüldü.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…