Borsa

Küresel piyasalar ABD tatili sonrası yön arayışında

Küresel piyasalarda ABD borsaları haftanın ilk işlem gününde Bağımsızlık Günü nedeniyle tatil olduğundan Asya borsaları güne ABD borsalarından yön bulamadan başladı.

Küresel piyasalar ABD piyasalarının tatilden döndüğü işlem gününde fiyatlamalar için yön arıyor.

Asya Borsalarının çoğu, Çin’in teknoloji sektörünü daha sıkı düzenlemelere tabi tutacağına yönelik endişelerin de etkisiyle karışık bir görünüm sergiledi.

Avustralya’da Merkez Bankası kararı izlendi. Avustralya Merkez Bankası politika faizini sabit tutarken, parasal genişleme programında geçici bir uzatmaya gitti. Banka Eylül’de son bulacak olan mevcut parasal genişleme turunun ardından Kasım ayı ortasına kadar haftalık 4 milyar Avustralya doları tutarında uzun vadeli varlıkları alımını planlıyor.

ABD vadelilerinde ise haftanın ikinci işlem gününde yatay bir görünüm söz konusu.

Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankasından gelen sıkılaştırma mesajlarıyla değer kazandı. Koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin beklendiği İngiltere’de de sterlin yükselişe geçti. Sterlin/dolar iki günde toplam yüzde 0,4 yükseliş kaydetti.

OPEC+ anlaşmazlığı

Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yaşanan ve OPEC+’ın petrol üretim artışının önüne geçen anlaşmazlık piyasaları gerdi.

Yaşanan anlaşmazlık bir fiyat savaşına neden olma riski taşırken, enflasyon endişelerinin gölgesindeki küresel ekonomik toparlanma istikrarı ve üreticilerin petrol piyasası üzerinde sağladığı kontrolü tehlikeye atıyor.

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdül Cabbar, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bir fiyat savaşı istemiyoruz. Petrol fiyatlarının mevcut seviyelerinden yükselmesini de istemiyoruz” dedi.

Bloomberg’in haberine göre Biden yönetimi de kartele üretim artışı konusunda uzlaşma çağrısı yaptı. BAE, Suudi Arabistan ile yaşadığı bir önceki anlaşmazlık sürecinde, Aralık 2020’de kartelden ayrılmayı değerlendirmiş ancak konu tatlıya bağlanmıştı. UBS’e göre Brent petrol Eylül ayına kadar 80 dolar seviyesine çıkabilir.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…