Altın

Dünya Altın Konseyi’nden TCMB rezerv düzeltmesi

Dünya Altın Konseyi, TCMB’nin sahip olduğu altın rezervlerini bankaların bulundurduğu rezerv opsiyon mekanizması rezervlerinden ayırabilmek için hesaplama yönteminde yeni bir düzeltme yayımladı.

Dünya Altın Konseyi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın altın rezervlerini daha iyi analiz edebilmek için hesaplama yönteminde değişikliğe gitti.

Konsey, bankaların zorunlu karşılılıklarını altın olarak tutabilmelerini sağlayan TCMB Rezerv Opsiyon Mekanizması’nın (ROM) hanehalkındaki altın varlığının bir kısmını çekebilmek için kurulduğunu fakat bunun TCMB’deki brüt rezervlerde oynaklığa yol açtığını belirtti.

ROM yürürlüğe koyulduğundan beri IMF’ye bildirilen altın rezervlerinin mekanizma sayesinde toplanan altınlar olduğunu ve TCMB’nin bu rezervlere doğrudan sahip olmadığını belirten kurum, hesaplama yöntemlerini bu ayrımı daha iyi anlayabilmek için yaptıklarını söyledi.

TCMB tarafından açıklanan aylık verileri kullanarak IMF’ye bildirilen brüt rezervden ROM dahilindeki brüt rezervleri çıkardıklarını belirten konsey, böylece sadece merkez bankası tarafından bulundurulan altın rezervlerini daha doğru bir şekilde ölçebildiklerini vurguladı.

TCMB’nin açıkladığı yeni haftalık verilerle birlikte resmi sektör varlıklarını da hesaplayabildiklerini belirten kurum, şu an Hazine’nin ve TCMB’nin sahip olduğu altın rezervlerini ayrı ayrı hesaplayabildiklerini söyledi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…