Makaleler

Ofise Yaz Geldi, Çalışanların İşe Odaklanması yüzde 25 Azaldı!

Yaz aylarında hergün artan sıcaklar ve tatil özlemiyle birlikte, çalışanların yüzde 25’inin yaz aylarında işlerine odaklanmakta zorlandıkları görülüyor. Yaz aylarında ofiste enerjinizi ve üretkenliğinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacak önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yaz geldi ve çoğu yönetici gibi siz de muhtemelen çalışanlarınızın izin ve tatil programlarına bakıp, elde kalan çalışanlarla bir yandan işi sürdürürken bir yandan da onların sıcakla birlikte azalan enerjilerini nasıl arttıracağınızı düşünüyorsunuz!

Esasında çalışanlarınız da muhtemelen sizinle aynı stresi hissediyor. Bunun neden böyle olduğunu anlamak hiç de zor değil. Sıcak günlerle birlikte aniden çocukların okul saatlerinin değişmesi, yaz kreşi bulma çabaları, aile düğünlerine katılma ve yaz tatilinde seyahat etme ve daha pek çok şeyle ilgilenmeleri gerekir, bunlar da çalışanınızın rutininde değişiklik yapılmasını gerektirir. Bazı çalışanlarınız bu nedenle “Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu” semptomlarıyla da uğraşmak zorunda kalabilir. Mevsimsel duygu durum bozukluğu, genellikle kışla ilişkilendirilse de yaz aylarında bazı insanları etkileyerek ofiste odaklanmayı zorlaştırabilir.

Tüm bu yaz aylarında dikkat dağıtıcı şeylerin toplamı, eldeki görevlere tamamen odaklanmamış bir iş gücü olarak karşımıza çıkar. Neyse ki, bir yönetici olarak sizin ve işletme yönetiminizin yaz aylarında çalışanlarınızın olumlu ve odaklanmış kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Aşağıda listelenen ipuçlarından birkaçını bile uygulamak, çalışanlarınıza onların mutluluğunu önemsediğinizi gösterecek ve enerjilerini etkin kullanarak yüksek kaliteli işler üretmelerine yardımcı olacaktır.

Yaz Boyunca Çalışanları Mutlu ve Odaklanmış Tutmanın 7 Yolu

1. Çalışanların Uzaktan Çalışmasına İzin Verin

Birçok çalışan için uzaktan çalışma, yaz aylarında harika bir üretkenlik ve iş-yaşam dengesi çözümü olabilir. Çalışanlarınızın evden (veya sahilden, kır evinden, kafeden) çalışmasına izin vermek, sonuç olarak daha üretken olan, daha mutlu ve daha sağlıklı bir işgücüne yol açacaktır.

Şu anda mevcut olan modern teknolojiler sayesinde ofis çalışanları veya esas olarak bir bilgisayarda masa başında iş yapan tüm çalışanlar için bunu başka bir yerden yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İhtiyaç duyabilecekleri herhangi bir sistemi kişisel bilgisayarlarından erişilebilir hale getirebilirsiniz veya iş dizüstü bilgisayarlarını eve götürebilirler. Ofis için uygun iletişim ve işbirliği yazılımı, uzaktaki çalışanlarla iletişim kurmayı her zamankinden daha kolay hale getirir, böylece acil veya acil bir talep durumunda onlara ulaşabileceğinizi bilirsiniz. Bu sayede yolda geçirerek kaybettikleri zaman ve enerjiden de tasarruf etmiş olursunuz.

2. Çalışan Takdir Günleri Düzenleme

Çalışan bağlılığını artırmanın en iyi yollarından biri, onları takdir ettiğinizi göstermektir. Yaz boyunca iki veya üç kez “Çalışan Takdir Gününe” ev sahipliği yapmak, çalışanlarınızın üretkenliği yüksek tutmak için ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Ofiste hep birlikte bir sabah kahvaltısı yaparken söyleyeceğiniz birkaç takdir cümlesi veya onlara bir öğle yemeği ısmarlayarak bir arada vakit geçirerek yapacağınız sohbet gibi çok basit günlük etkinliklerle veya birlikte bir gezi planlayarak bunu bir adım daha ileri götürerek bunu yapabilirsiniz. Bu sadece çalışanlarla bir bağ kurma fırsatı değil, aynı zamanda çalışanlarınızla aranızdaki pozitifliği yaz boyunca korumanıza yardımcı olabilecek olumlu bir mesaj da gönderecektir.

3. Değişen Koşullarına Duyarsız Kalmayın

Özellikle çocukların okula gitmediği yaz aylarında güvenilir, yüksek kaliteli kreş ya da yaz okulu bulmak genellikle zordur ve pahalıdır. Genellikle yaz okullarının saatleri de kış dönemine göre daha kısadır. Bu nedenle çocukları okul sonrası bırakacak bir kişi bulmak gerekir. Her çalışanın yaz ayında çocuklarını bırakacağı bir aile büyüğü olmadığı göz önüne alındığında çalışanların bu sorununa karşı duyarsız kalmanız, onların endişe dolu ve verimsiz bir çalışana dönüşmesine sebep olacaktır.

Bazı kurumlar yaz aylarında çalışanların çocuklarını işe getirmelerine izin vererek, ebeveynlerin daha az stresli olmasını ve işlerine daha fazla odaklanmasını sağlıyor.  Bu imkanla çalışanların öğle yemeği ve molalarını çocuklarıyla birlikte geçirerek, iş ve ev hayatı arasında daha iyi bir denge kurmalarını sağlayarak onları daha verimli ve mutlu çalışanlar haline getiriyorlar. Tabi ki her kurum böyle bir imkân sunamayabilir veya yapılan iş buna uygun olmayabilir. Bu durumda olan ebeveynlerin mesai saatlerini çocuklarına göre düzenleyerek, kalan mesai süresini evden tamamlama imkânı sunarak onlara destek olabilirsiniz.

4. Büyük Projeler Yerine Kısa Vadeli Hedefler Belirleyin

Yaz aylarında büyük projelere çok uzak bir teslim tarihi ile atama yapmak yöneticiler için uygun bir seçenek olabilir. Bunu yapmak, çalışanların tatildeyken bir şeyleri kaçırmaktan endişelenmemelerini sağlar ve ortaya çıkabilecek günlük görevlerle başa çıkmaları için onlara zaman verir. Bu iyi bir plan olmakla birlikte uzun vadeli projeler çalışanların odaklarını kaybetmelerine sebep olarak çalışanlarınız üzerinde gereksiz strese neden olabilir. Zaten uzun zaman var diye zamanlarını da gereksiz boşa geçirmelerine sebep olur.

Daha iyi bir seçenek ise en fazla iki hafta içinde gerçekleştirilebilecek birçok küçük projeye veya hedefe sahip olmaktır. Kısa vadeli hedefler, uzun projelerden daha ulaşılabilir göründükleri için çalışanları daha çok motive etmeye yardımcı olur.

5. Yaz Çalışma Saatleri Revizyonu

Bu ipucu muhtemelen işverenleri kabul etmeye ikna etmesi en zor olanlardan biridir, tam bir hafta çalışmazlarsa neden çalışanlarına tam bir haftalık çalışma için ödeme yapsınlar? Gerçek şu ki, bunu yapmanın hem çalışan hem de işveren için birçok faydası vardır. Yaz aylarında esnek saatler sunmak, çalışanların kendilerini daha üretken hissetmelerine ve ofisteyken daha fazla iş yapmalarına yardımcı olur.

Birçok farklı yaz saati seçeneği vardır ve şirketiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Bir çalışanın seçtiği iş gününde yarım gün veya tüm ofis Cuma günü yarım gün yapabilir, bu sayede çalışanların hafta sonu başlamadan biraz erken ayrılmalarına izin verebilirsiniz. Bu uygulama ile tüm personelinizi ofis dışında tutamazsanız da grup grup çalışanlara alternatif izin verebilirsiniz. Diğer bir seçenek de çalışanların Pazartesi’den-Perşembe’ye günde 10 saat çalışmasına izin vermektir, böylece Cuma günü izin alabilirler. Bu seçenek tabi ki her çalışan için uygun değildir, ancak bu koşullar altında başarılı olan ve bunu takdir eden bazı çalışanlar olacaktır.

6. Ofis Dekorunu Değiştirme

Çalışanlarınızın ofisteyken hissettikleri heyecan, verimli bir gün ile saatlerce hayal kurmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Sıkışık bir ofis, özellikle dışarıda yeşil çimenler ve güneş ışığı varken, çalışanlara çalışmaları için ilham vermez. Birkaç dekor değişikliği, çalışanlarınıza biraz moral verecektir.

Yapabileceğiniz bazı küçük şeyler, ofisi bitkiler ve yaz temalı renkler ve resimlerle dekore etmektir. Ayrıca mümkün olduğunca fazla doğal ışık olduğundan emin olun ve çalışanlara kendilerini evlerinde hissettirmek için çalışma alanlarını dekore etme fırsatı verin. Bu uygulamalar, çalışanlarınızı sürece dahil eder ve çevrelerinde kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

7. Çalışanları Gün İçinde Dışarı Çıkmaya Teşvik Etme

Çalışanlarınızın enerjilerini yükseltmek için biraz D vitaminine ihtiyaçları vardır. Yaz aylarında, çalışanlarınızın tüm iş günü boyunca ofiste içeride kalmasını sağlamak için hiçbir neden yoktur. Çalışanlarınızı öğle yemeğini ve molalarını dışarıda yemeye teşvik ederek, günün geri kalanında enerjik ve hazır bir şekilde işe geri dönmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece molalar olmak zorunda değil. Toplantıları havasız bir toplantı odasında yapmak yerine, onları ofisin veya çatıdaki verandanın dışındaki çimenlik bir alana taşıyın. Bu sadece çalışanlarınıza yeniden enerji kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcılığın da kıvılcımlanmasına yardımcı olabilecek daha rahat bir ortam sağlar. Tabii ki, bu her toplantıda yararlanılacak bir seçenek değildir, ancak beyin fırtınası oturumları bu tür bir ortamda gerçekten iyi sonuç verir.

Sözün Özü…

Yaz aylarında odaklanmanın ve verimsizliğin arttığı bir dönemde çalışanlarınıza vermek istediğiniz ana mesaj, onların yaptıklarını takdir ettiğiniz ve onların iyiliğini önemsediğinizdir. Çalışanlarınız, kendilerine değer verildiğini bilerek daha çok çalışacaktır.

Yukarıda sıraladığım tüm bu ipuçlarının hepsini birden uygulamaya koymanızı önermem çünkü bu, üretkenlikten ziyade çalışanlarınızın dikkatinin dağılmasına neden olabilir, ancak siz ve çalışanlarınız için en uygun olanları seçip uygulayarak yaz boyunca daha mutlu ve  daha odaklanmış ve verimli bir iş gücüne sahip olabilirsiniz.

Sağlık ve mutlulukla kalın.

En son İçerik

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…

2023 hedeflerine giderken 4.0 olgusu

Dünyada, çağımızda görülebilecek belki de, en dehşet verici durumlardan biriyle karşı karşıyayız. İnsan odaklı felaket…