Makaleler

ABD’nin yeni Avrupa ve Asya planları

Biden ciddi bir şekilde değişik bir dış politika uygulamakta kararlı gözüküyor. Bunlara baktığımız zaman aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1) Biden, Trump’ın aksi görüşünde… Transatlantik Paktı’nı AB ile çok kısa zamanda gerçekleştirmek ve bu iki bölgenin gümrüksüz alanlarını genişletirken bu alanlara Rusya, Çin, Güney Afrika ve birazda Türkiye gibi ülkelerin girişini zorlamakta kararlı.

2) Afganistan’dan ABD askerlerinin çekilmesini hızlandırıyor. Şimdi hedefi  Afganistan’da ABD askerlerine tercümanlık yapan 117 bin kadar Afgan’ı nerelere yönlendireceği ve nasıl koruma altına alacağına yönelik. ABD, askerlerini Afganistan’dan çektikten sonra burada ciddi bir iç savaşın başlayacağı bunun da Çin’i ve Rusya’yı etkileyeceğini biliyor. Büyük bir olasılıkla Afganistan’dan kurtarmaya karar verdiği kendi Afgan tercümanlarını Amerika’ya getirme niyetinde değil. Böyle durumlarda devamlı kazık atmaya alıştığı Türkiye’ye yönlendirme politikası içinde. Bu konuda da hazırlıklarını hızlı bir şekilde yaparken, pazarlıklara da başladı.

3) Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’deki Kürt devletinin kurulması ABD’de bütün think tanklerde ele alınan ve kararlaştırılan bir konu. Biden, önümüzdeki 4 yıl içinde bunu ciddi bir şekilde faaliyete geçirmek istiyor.

4) Rusya ile yeni bir denge politikası oluşturmak isteyen ABD, Rusya’nın Çin’le ilişkilerini bozmak, İran’la sorunlarının artmasını sağlamak ve Türkiye ile arasına soğukluk sokmak konularında iddialı. Yeni dengelerde Rusya’yı Ukrayna’da sıkıştırma telaşında.

5) Biden, Erdoğan’ın iktidardan gitmesini istemiyor. Daha da zayıflatarak kendi isteklerini Türk Hükümeti’ne ciddi bir şekilde dikte etme savaşında. Bu da olayın bir başka boyutu… ABD’nin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle olan politikalarına başka bir yazımda değineceğim.    

En son İçerik

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…

2023 hedeflerine giderken 4.0 olgusu

Dünyada, çağımızda görülebilecek belki de, en dehşet verici durumlardan biriyle karşı karşıyayız. İnsan odaklı felaket…