Borsa

Küresel piyasalar veri akışına odaklandı

Bloomberg HT’nin haberine göre salgında Delta varyantının etkinliğini fiyatlamaya çalışan küresel piyasalar bu konuda imalat PMI verileriyle yön bulmaya çalışıyor. Piyasaların gündeminde bir diğer önemli başlık olarak da ABD’de tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor.

Başta imalat sektörü olmak üzere öncü verilere delta varyantı kısıtlamaların yansımasıyla Asya-Pasifik hisse senetleri piyasalarında satışlar görüldü.

Neredeyse tüm önemli Asya-Pasifik endeksleri değer kaybetti. Amerikan vadelileri ise hafif artıda bir açılışa işaret ediyor. Perşembe gününü yüzde 0,1 yükselişle kapatan S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 artıda.

Riskli varlıklara yönelik talebin sınırlı olduğu görülürken dolar yükseliş kaydediyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükelişle 1143 seviyesine çıktı.

Petrol piyasasında OPEC+ kararı beklenirken Çarşamba gününü yüzde 0,7 yükselişle kapatan Amerikan tipi ham petrol Ağustos kontratı yükselişini sürdürüyor. Analistler OPEC+’tan günlük 500 bin varil arz artışının fiyatlandığı görüşünde.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…