Döviz

Petrol 12 yılın en iyi ilk yarı performansına hazırlanıyor

Petrol fiyatları sert düşüşler olmaması durumunda bu yılın ilk yarısını 2009’dan bu yana en iyi performansla kapatmış olacak.

Petrol, ülkelerin hızlanan aşılama çalışmaları sayesinde yaşanan toparlanma ve yakıt tüketiminin artmasıyla yılın ilk yarısını yüzde 50’den fazla yükselişle tamamladı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında varil başına 74 dolar civarında işlem görürken özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü verileri geçen hafta stokların 8,15 milyon varil azaldığına işaret etti.

Petrol üretiminin önümüzdeki aylardaki seyrini belirleyecek OPEC+ görüşmelerinde bakanların gerçekleştirileceği ön temaslar bir gün ertelendi.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın delegelere göre ön görüşme taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi için süre tanınması sebebiyle ertelendi.

OPEC+ içinde temel olarak Rusya-Suudi Arabistan ayrımı yaşanıyor. Rusya petrol arzında artışı desteklerken Suudi Arabistan daha kademeli bir artış patikası öneriyor.

”Kısa vadede talebin arzdan fazla olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Aşılamanın artmasıyla beraber virüsten kaynaklı talep endişeleri de giderek azalacak.”

Oversea-Chinese Banking Corp Ekonomisti Howie Lee

Bakanların görüşmesi öncesi yapılan Ortak Teknik Komite’den ise herhangi bir politika önerisi çıkmadı.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo petrol piyasasının toparlanma yolunda olduğunu ancak henüz tamamen düzlüğe çıkamadığını belirtmişti.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,6 yükselişle varil başına 73,42 dolara ulaştı.

Ağustos vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,4 yükselişle varil başına 75,02 dolara geldi.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…