Çiğdem Acarsoy

Hayatı tasarlama sanatı

Mark Twain’ in çok sevdiğim bir sözü var “hayatta çok önemli iki gün vardır. Biri doğduğunuz gün, diğeri de neden doğduğunuzu anladığınız gün.

Geriye dönüp baktığımda hayatı ne kadar yüzeysel yaşadığımı fark ediyorum. Hep bir acele, hep bir koşturma, hırs, kaygı, korku, bolca şikayet! Tam olarak ne zaman şikayeti hayatımdan çıkardığımı bilmiyorum. Ne zaman o kısır döngünün içinden çıktım, net bir şey söylemem mümkün değil. Fark edince diyelim; Şikayet etmenin sadece mutsuzluk getirdiğini fark edince, değiştiremeyeceğim kişiler veya olaylara karşı durmanın yorgunluğunu hissedince olabilir. O zaman işte suyun kaldırma kuvvetine güvenip bir süre kendinizi bırakıyorsunuz, aynı yüzmekten yorulunca sırt üstü serildiğimiz deniz gibi…sular kulak hizanızı geçince dışarıdan gelen sesleri de duymamanın keyfi ile, güneşi hissediyorsunuz, suyu hissediyorsunuz, ağırlığınızı bıraktığınız suyun gücünü…ve işte hazırsınız yeniden yüzmeye, tek bir farkla bu kez akıntıya karşı değil onu arkanıza alarak yüzmeyi öğreniyorsunuz ve buna olgunlaşma deniyor.

Hayat sizi olgunlaştırıyor, olgunlaştıkça daha keyifli ve lezzetli hale geliyorsunuz. Artık içtiğiniz kahvenin tadını alırken, kokusunu da duyumsuyorsunuz, o kahvenin bir lütuf olduğunu fark ediyorsunuz. Yanınızdaki insanların kıymetini biliyorsunuz. Dönüp gözlerinin içine bakıp “iyi ki varsın” diyebilmek ne kadar şanslı olduğunuzu fark ettiriyor.

Hayatınız bir roman olsaydı ve siz kendi hayatınızın kahramanı olsaydınız nasıl bir siz yaratırdınız? Ne gibi özellikler katardınız bu esas kız/esas oğlana? Karakteri nasıl olsun mesela? Kahramanımız mutsuz olsun mu? Ah bu çok acımasızca olmaz mı? yoksa yaşadığı her durumda, mücadele edip ayakta kalsın mı? Boş zamanlarında ne yapsın mesela? Şefkatli biri olsun mu? Her sabah duş alsın mı? Kaliteli zaman geçirsin mi? Kalem ellerinizde hadi yazın bakalım: Nasıl bir hayat yaşasın kahramanımız? Ve elbette ki romanın bir gün biteceğini ve kapağını kapatacağınızı bilirken, sayfaları nasıl doldururdunuz? Sadece romanın sonu ne olacak diye merak edip hızlı hızlı mı okusun onu okuyucular? yoksa her sayfasında keyif alsınlar mı? Sonu nasıl biterse bitsin aslında tek bildiğimiz biteceği ise şöyle diyebilir miyiz; Yol değil, o yolda rastlananlar ve onların yürekte bıraktığı izdir yaşananlar.

Şimdi şöyle düşünün bu kez yazmıyorsunuz, o kitabı okuyorsunuz fakat kitabı okurken aklınız bambaşka yerlerde, sadece gözleriniz cümleleri tarıyor ve fark etmeden kitabı öylece bitiriyorsunuz. Sonra birisi size soruyor,

– Okudun mu? Bitti mi?

– Evet, diyorsunuz gururla, okudum.

– Anlat bakalım ne anladın? Ne hissettin okurken

 Diye soruyorlar…düşünüyorsunuz ve hiçbir şey anlamadığınızı fark ediyorsunuz. Baştan okuyacak vakitte yok! Çok acı olmaz mı?

Yavaş yavaş pandemiden çıktığımız bu süreçte, anlarımızın kıymetini bilerek, hissederek yaşamayı seçebiliriz ve ben kendi roman kahramanımı yeniden yapılandırıyorum, her gün yeniden…peki ya sizin kahramanınız? Hadi ne duruyorsunuz istediğiniz özellikleri verin ona! bu kadar kolay olan bir şeyi karmaşık hale getirmeden hayatınıza uygulamanız dileğiyle.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…