Teknoloji, Endüstri, Duygusal Zekâ, Robotik kavramları üzerine çalışmalar ile geçti son çeyrek asır. Hepsinin vizyonun da insan hayatını kolaylaştırmak, iş dünyasını kalkındırmak gibi maddeler sıralanıyordu. 2020 yılının başlarında patlak veren sağlık krizi ile beraber ise nerdeyse tüm bilinenler unutuldu, değişti ya da yenilendi.

Homeoffice, influencer, uzaktan çalışma gibi sistemler vardı ama yaşanan sağlık krizi bu modellerinde gelişmesini ve yayılmasını hızlandırdı. Öyle ki bu sağlık krizinin swot analizini çıkarsak güçlü yönlere belki de bu hızla büyüyen sistemleri yazılabiliriz.

Tedavi, bulaş sürecinin gelişmesi ve hızlanması ile çoğunluk normalleşme sonrası eski düzenine dönmeyi düşünürken yeni bir sistem artık aramıza sızıyordu: Hibrit!

Peki, nedir bu hibrit?

Birden fazla gücün bir arada olmasını ifade eden hibrit iş dünyasında hızla girdi. Bu modele göre hem evde hem ofiste dönüşümlü çalışma uygulanıyor. Salgın tedbirleri gereği küçük büyük demeden birçok işletme/ marka evden çalışmayı sürdürdü. Çalışanlar açısından avantajları olan bir çalışma modeli gibi dursa da dezavantajlar açısından da etkileri olabilmektedir. Genellikle göz önünde olunca yaptığı işin takdirini alabileceği düşünen çalışanlar uzaktan çalışma konusunda isteksiz davranabilir. Nitekim atasözlerimizden ‘Gözden uzakta olan, gönülden de uzak olur’ sözümüz var.

Amerika’da 1.000’den fazla çalışan üzerinde yapılan bir araştırma; daha az tanındıklarını, daha az zam veya terfi alma olasılıklarının daha düşük olduğunu hissettiklerini söyledi.

Aşı çalışmalarının hızlanması ile Google esnek çalışma saatlerinde planlama içerisine girdi. Hafta birkaç günü ofiste çalışma durumunu gözlemlemeye karar verirken, çalışanların evden çalışmasını destekleyen ilk kurumlardan birisiydi ki ofise dönüş tarihlerini 3 kez değiştirerek 2021 yılı Eylül ayına kadar uzatmış durumda.

Buna karşılık dünyanın en çok izlenen yayın platformu Netflix yöneticileri ise şirketten uzaktan çalışmanın olumlu bir faydasının olmadığını hatta kurum içi iletişime zarar verdiğini söylemiştir.

Türkiye’de ise en hızlı adaptasyonu eğitim şirketleri, hukuk ve muhasebe büroları, call center şirketleri ve bankalar almıştır. Eğitim şirketleri ve bankacılar dışında diğer kurumların çoğu ofis hayatına geri dönmüştür. Bankacılar tarafında ise müşteri ziyaretleri, şube ziyaretleri gibi etkinlikler nerdeyse yok diyecek kadar azalmış,  operasyon birimlerinden, müdürlük birimlerine kadar çoğu departmanlar da dönüşümlü çalışma içerisindeler. Tabi ki pandemi tedbirleri kapsamında işten çıkarma yasakları da bu süreci oldukça besledi ve evden çalışmaya yönlendirdi. Bu transfer sebebi ile işten ayrılanların sayısı sayısını, kendi çevremde ayrılanlarla oranladığımda azımsanmayacak kadar olduğunu düşünüyüroum.

Türkiye’de ofis, kıyafet, araç, fiziksel görünümün statü olarak ne kadar çok etkili olduğu düşüncesine, aidiyet kavramının hala anlaşılmadığı ve güvene dayalı kurum içi iletişimin sorunlarını eklersek hibrit çalışma modelinin uygulanması biraz geç olabilir.

Bernard Shaw’ın ‘Deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur; ama öğrenme isteği olmadıkça, deneyimden hiçbir şey öğrenilemez’ sözünü çok severim.

Bakalım bizim için deneyim ne zaman gerçekleşecek?

Sevgiler,

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…