İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Blinken: ABD, Rusya ile istikrarlı bir ilişki bekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile istikrarlı ve verimli ilişkiler geliştirmeyi umduklarını söyledi. Öte yandan Rusya’nın saldırgan faaliyetlerinin sürmesi takdirde gerekli yanıtın verileceğini İtalyan gazetesi La Repubblica’ya verdiği demeçte söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dev zirvesinden sonra, Rusya ile istikrarlı ilişkilere dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya saldırmaya devam ederse, Washington yanıt verecektir açıklamasında bulundu.

Blinken, La Repubblica’ya 29 Haziran tarihinde verdiği röportajda, “Rusya bize saldırmaya ya da SolarWind saldırılarında yaptığı gibi davranmaya devam ederse, seçimlerimize zorla müdahalede bulunursa ve Navalny’ye karşı saldırganlık gösterirse, o zaman karşılık vereceğiz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, siber saldırılar ve Kremlin muhalifi olan Navalny’e atıfta bulundu.

Satır başlıklarında, ABD- Çin ilişkileri de vardı. Blinken Çin’in ilişkiler konusunda “en karmaşık” ülke olduğunu ancak ABD’nin hiçbir ülkeden iki ülke arasında seçim yapmasını istemeyeceğini ifade etti. Blinken, “Ancak Çin ile, rakip olsun veya ortaklık olsun, ilişkilerde birlikte hareket edersek çok daha etkili olduğumuz doğrudur.” dedi.

Mission News Theme by Compete Themes.