10'lar

Tüm zamanların en çok satan 10 video oyunu

Dünyada tüm zamanların en çok satan video oyunları açıklandı. Açıklanan verilere göre dünyanın en çok satan iki oyunu zeka gelişimiyle ilgili.

Bir oyunun ne kadar iyi olduğuyla ilgili tek ölçü satış olmasa da, belirli oyunların zaman içinde ne kadar etkili olduğunun iyi bir ölçümüdür. Oyun endüstrisi son yıllarda o denli büyüdü ki artık bazı oyunların geliri Hollywood filmleri ile yarışacak düzeye ulaştı. 1970’li yıllara damgasını vuran Atari ile hayatımıza giren, oyun tarihinden bugüne kadar sayısız efsane oyun geldi geçti. Peki en çok satın alınan oyun hangisi oldu?

İşte tüm zamanların en çok satış yapan 10 video oyunu:

10- DIABLO III

15 Mayıs 2012 çıkış tarihine sahip Diablo III, 30 milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 10. sırada yer alıyor.

Platform(lar) : PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Xbox 360, PlayStation 3, PC

IGN puanı: 9.5

Activision Blizzard’a göre Diablo III, ilk sürümünden üç yıl sonra Ağustos 2015’te 30 milyon kopya sattı. Aksiyon RPG, sırasıyla 2013 ve 2014’te son nesil ve güncel konsollara gelmeden önce PC’de yayınlandı. Daha sonra Kasım 2018’de bir Nintendo Switch sürümü piyasaya sürüldü. Yaklaşık dört yıl içinde satış toplamının bildirilmediği göz önüne alındığında, Switch’in lansmanını da içeren bir dönem olan Diablo III’ün toplamı birkaç milyon kopya daha fazla olabilir.

9- WII SPORTS RESORT

 25 Haziran 2009 çıkış tarihine sahip olan Wii Sports Resort, 33.09 milyon adet satış yaparak listede 9. sırada yer alıyor.

Platform: Nintendo Wii

IGN puanı: 6.5

Wii Sports Resort, Nintendo’nun resmi rakamlarına göre tüm zamanların en çok satan üçüncü Wii oyunudur. Wii Sports Resort 6.5 puanla IGN’nin ilk on içinde en düşük puan alan oyunu konumunda.

8- MARIO KART WII

10 Nisan 2008 çıkış tarihine sahip olan Mario Kart Wii, 37.14 milyon adet satış yaparak listede 8. sırada yer alıyor.

Platform: Nintendo Wii

IGN puanı: 8.9

Bu resmi satış rakamı doğrudan Nintendo’dan geliyor ve Mario Kart Wii’yi konsolun tüm zamanların en çok satan ikinci oyunu yapıyor.

7- SUPER MARIO BROS.

13 Eylül 1985 çıkış tarihine sahip Super Mario Bros, 40 milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 7. sırada yer alıyor.

Platform(lar): NES / Famicom, Game Boy Advance, Virtual Console (Nintendo Wii, Wii U, 3DS)

IGN skoru: 9.0

Super Mario Bros’un ‘Guinness Dünya Rekorları’na göre tüm zaman satışları 40 milyonun üzerinde duruyor ve bu onu şimdiye kadarki en çok satan NES oyunu yapıyor. 

6- POKEMON (TÜM VERSİYONLAR)

27 Şubat 1996 çıkış tarihine sahip Pokemon video oyunları, 45 Milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 6. sırada yer alıyor.

Platform(lar): Game Boy, Virtual Console (Nintendo 3DS)

IGN puanı: 10

Japonya’da, çağı belirleyen oyun çıkışta Kırmızı ve Yeşil ardından Pokemon Red ve Blue olarak diğer bölgelerde, 1998 ile 2000 yılları arasında ise Sarı Sürüm (diğer adıyla Özel Pikachu Sürümü) olarak çıkış yaptı.

Nintendo, ilk nesil Pokemon oyunları için bir satış toplamını kamuya açık bir şekilde paylaşmamış olsa da, tahminler, dört versiyonun toplam satışının 45 milyon kopyanın üzerinde olduğu yönünde.

5- PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS (PUBG)

23 Mart 2017 erken erişimiyle hayatımıza giren PUBG, 50 milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 5. sırada yer alıyor.

Platform(lar): PlayStation 4, Xbox One, PC, Mobil (ücretsiz oynanır ; indirmeler satış toplamına dahil edilmez)

IGN puanı: 9.5

PUBG, Haziran 2018’de 50 milyon adet satışa ulaştı. Hit battle royale tarzı oyunlar o zamandan beri büyük olasılıkla önemli sayıda kopya sattı ancak PUBG türünün en iyisi oldu. Ücretsiz mobil indirmeler satış olarak sayılmazken, 2018 Haziran ayı itibarıyla PUBG ve PUBG Mobile’ın birlikte 400 milyon kayıtlı oyuncuya sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

4- WII SPORTS

19 Kasım 2006 çıkış tarihine sahip olan Wii Sports 82,86 milyon adet satış yaparak listede 4. sırada yer alıyor.

Platform: Nintendo Wii

IGN puanı: 7.5

Nintendo’nun resmi satış rakamlarına göre Wii Sports, bugüne kadar şirketin en çok satış yapan oyunu. Satılan 82,86 milyon kopyası, onu tüm zamanların en çok satan tek platformlu ouyunu yapıyor.

3- GRAND THEFT AUTO V

17 Eylül 2013 tarihinde çıkış yaparak gündem olan GTA V, bugüne kadar 110 milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 3. sırada yer alıyor.

Platform(lar): PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, PC

IGN puanı: 10

Kasım 2018’de Grand Theft Auto V, bugüne kadar 100 milyonun üzerinde satış yapan üçüncü video oyunu oldu. Grand Theft Auto V daha da gıpta edilen bir rekora sahip, Nisan 2018 itibarıyla, 6 milyar ABD dolarının üzerinde gelir elde ederek şimdiye kadarki en karlı eğlence ürünü oldu. (diğer tüm oyun, kitap veya filmlerden daha fazla.)

2- MINECRAFT

17 Mayıs 2009 çıkış tarihine sahip Minecraft, 200 milyon adetin üzerinde satış yaparak listede 2. sırada yer alıyor.

Platform(lar): PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii U, Nintendo Wii, Nintendo 3DS, PlayStation Vita, PC

IGN puanı: 9.0

Minecraft, Microsoft’a göre 126 milyon aylık oyuncuyla bugüne dek 200 milyonun üzerinde kopya sattı.

1- TETRIS

6 Haziran 1984 yılında Elektronika 60 bilgisayarı için SSCB’ de üretilen Tetris bugüne dek 500 milyonun üzerinde satış yaparak listede 1. sırada yer alıyor.

Platform(lar): TÜM PLATFORMLARDA MEVCUT

IGN puanı: 9.0

Muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en zamansız video oyunu olan Tetris, tüm zamanların en çok satanlar listesinde rahat bir şekilde üst sıralarda yer alıyor. The Tetris Company’ye göre, Sovyetler Birliği tarafından Elektronika 60 bilgisayarı için geliştirilen Tetris, o zamandan beri 50 den fazla farklı platform için yapıldı . Özellikle Game Boy’un başarıya ulaşmasına yardımcı oldu ve sonunda sadece Nintendo’nun el konsolunda 35 milyon kopya sattı.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…