Makaleler

Pollyanna İlkesi

Hayatın her anında mutlu olmak veya mutlu olmaya çalışmak gerçekdışı bir durum çünkü hiçkimse sonsuza kadar mutlu olamaz. Hatta mutsuzluğu tatmadan mutluluğu zirvede yaşamak bence çok kolay değildir.

Günümüzde ise insanların mutlu olma çabası veya yalancı mutlulukları her yerde karşımıza çıkabiliyor artık. Tam bu noktada benim aklıma gelen pollyanna ilkesi oluyor. Eminim herkes daha önce en az bir defa ya Pollyanna kitabını okumuş veya Pollyanna çizgi filmine denk gelmiştir.

Eleanor H. Portner tarafından 1913 yılında ortaya çıkarılan Pollyanna romanı; her durumda mutlu olacak bir şeyler bulmaya çalışan ”mutluluk oyunu” oynayan bir kızı anlatıyor. İşte tam bu noktada şuan insanların sürekli mutluluk arayışında olması da Pollyanna ilkesine neden oluyor.

Tam bu noktada ben fazla mutluluğun zararlı olduğunu düşünüyorum ve en azından olumsuz durumları da kabullenmemiz gerektiğini savunuyorum. Her zaman her koşulda mutlu olmak mümkün değil ve olumsuz bir durum karşısında bazen üzülmeyi de bilmemiz lazım.

Üzülmeyi öğrenmeliyiz ki bu mutsuzluktan bir ders çıkaralım. Tabii ki yaşanılan olaylara pozitif bakmak lazım ve bu güzel bir şey ama bir süre sonra yorucu olabiliyor. Bunun önüne geçmek için de Pollyanna ilkesine ara sıra mola vermek şart. Kısa süreli mutluluk mu uzun süreli mutluluk mu?

Jose Saramago şöyle söylemiş: Hiçbir mutluluk sonsuza kadar sürmediği gibi, mutsuzluk da geçicidir. Tam bu noktada ne kadar pozitif olacağınız ve ne kadar mutlu olacağınız da size kalmış oluyor.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…