Döviz

Petrolde gözler OPEC+ toplantısında

Petrol fiyatları, perşembe günü yapılacak OPEC+ toplantısı öncesinde haftaya yatay bir seyirle başladı.

Petrol, OPEC+’ın üretim kararını açıklayacağı toplantı öncesinde iki yılın zirvesinde yatay bir seyir izliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında varil başına 74 dolardan işlem gördü. Perşembe günü toplanacak OPEC+’ın üretimi 550 bin varil artırması planlıyor. Fakat bu OPEC+’ın açıkladığı küresel açığın sadece çeyreğine tekabül ediyor.

ABD, pazar günü tesislerine drone saldırısı düzenledikleri gerekçesiyle Irak’ta İran’ın desteklediği milis kuvvetlere hava saldırısı düzenledi. Bu da iki ülke arasında nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için olan görüşmeleri sekteye uğratabilir.

”OPEC+ üretimi 550 bin varilden biraz daha fazla artırabilir. Koalisyon ralliyi tehlikeye atmak istemez ve Suudi Arabistan talep toparlanması konusunda hala temkinli.”

Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

Muhafazakar aday İbrahim Reisi’nin seçilmesiyle beraber iki ülke arasındaki anlaşmanın zaten sürüncemeye gireceği düşünülüyordu. Bundan dolayı hava saldırısının ham petrol fiyatları üzerinde ciddi bir etkisi olmadı.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, cuma günü yüzde 1 yükseldikten sonra haftaya yüzde 0,1 düşüşle başlayarak varil başına 73,95 dolardan başladı.

Ağustos vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, cuma günü yüzde 0,8 yükseliş kaydettikten sonra yüzde 0,3 düşüşle varil başına 75,97 dolara geriledi.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…