Döviz

Dolar/TL’de gündem Fed ve faiz artırımları

Türk lirası haftaya dolar karşısında değer kazanarak başladı ama Fed politika yapıcılarının devam eden şahin yorumları ve bazı gelişen ülkelerdeki faiz artırımları kur üzerinde baskı oluşturan unsurlar olarak öne çıkıyor.

Dolar/TL geçen hafta 8,60 seviyesine kadar geriledikten sonra cuma günü 8,80’e tırmanmıştı. Haftaya aşağı yönlü bir seyirle başlayan dolar kuru, 8,72’ye kadar geriledikten sonra 8,75 civarında bulunuyor.

15-16 Haziran’da gerçekleştirilen Fed toplantısından bu yana politika yapıcılardan gelen şahin mesajlar gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Fed toplantısından bu yana en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi Güney Afrika Randı olurken Brezilya Reali en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu. Türk lirası ise yüzde 1,97 değer kaybıyla toplantıdan bu yana en fazla değer kaybeden dördüncü gelişen ülke para birimi.

Commerzbank Kur Analisti Tatha Ghose ise yayımladığı bir araştırma notunda, açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tutanaklarının şahin duruşun devam edeceğine işaret ettiğini ve faiz indirimlerinin Temmuz ya da Ağustos’ta başlayacağına dair birşey göstermediğini vurguladı.

Fed politikacılarının şahin açıklamaları sürüyor

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, beklentilerden daha hızlı gerçekleşen toparlanma neticesinde Fed’in 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini belirtirken, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşabileceğini vurgulamıştı.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed’in 2022’nin sonlarına doğru Fed’in faiz artırmayı düşünebileceğini ve enflasyonun merkez bankasının ana hedefi olduğunu söyledi.

  • Fed/Bullard: Powell varlık alımı azaltma tartışmasını başlattı
  • İki Fed yetkilisinden şahin öngörüler
  • Fed yetkililerinde varlık alımı ayrışması
  • Fed sonrası tahvil ve dolar için hangi kurum hangi tahmini yaptı?
  • Boston Fed Başkanı Rosengren: 2022’de faiz artışı masada

Fed’in ilk faiz artırımını 2022’nin sonunda yapmasını beklediğini söyleyen St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 2022 yılı boyunca %2,5-3 arasında oluşacak yüksek enflasyonun faiz artırımı için gereken şartları sağlayacağını dile getirmişti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman ise ABD’de ekonominin yeniden açılmasından kaynaklanan tedarik zinciri dengesizlikleri giderildiğinde yukarı yönlü fiyat baskısının da azalacağını söylemişti.

Gelişen ülkeler faiz artırımına başladı

Artan enflasyon ve Fed’in şahin mesajları sonrasında gelişmekte olan ülke merkez bankaları da faiz artırmaya başladı.

Meksika Merkez Bankası, perşembe günü beklentiler dahilinde olmayan bir faiz artışına giderek ekonomistleri şaşırtırken Meksika pesosu karar sonrasında yüzde 1,57 değer kazanmıştı. Böylece Meksika Merkez Bankası, geçen hafta faiz artırımına giden üçüncü gelişen ülke merkez bankası olmuştu.

Macaristan Merkez Bankası, salı günü gösterge faizi yüzde 0,6’dan yüzde 0,9’a çıkarırken, Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası da çarşamba günü gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak beklentilerle paralel yüzde 0,5’e çıkarmıştı.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…