Ekonomi

Boston Fed Başkanı Rosengren: 2022’de faiz artışı masada

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, istihdam piyasasında tam istihdamın gerçekleşmesiyle 2022’de faiz artışının düşünülebileceğini belirtti.

2022’de Fed’in faiz artışı kararı alabileceğine yönelik yönlendirmelerde bulunan Fed yetkililerine yenisi eklendi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD’de tam istihdamın gerçekleşmesi ve enflasyonun Fed’in hedeflediği seviyeye gelmesi durumunda 2022 sonunda Fed’in faiz artırmayı düşünebileceğini belirtti.

Yahoo Finance röportajında konuşan Rosengren, “Burada kriter, yüzde 2 ve üzerinde sürdürülebilir bir enflasyon ve tam istihdam. Ben bunları gelecek senenin sonu itibariyle görebileceğimizi bekliyorum. Tabii bu durum ekonomik ilerlemenin benim beklediğim kadar güçlü gerçekleşip gerçekleşmesine bağlı olacak” ifadelerini kullandı.

Rosengren varlık alımlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 7 civarında büyümesini bekleyen Boston Fed Başkanı Rosengren, Fed’in gelecek yılın ilk bölümünden önce varlık alım programını kısmasına olanak sağlayacak bir ilerlemeyi sağlamasının yüksek olasılık olduğunu belirtti.

Faiz artışı öngören yetkililer arasına katıldı

Rosengren’in açıklamalarıyla gelecek yıl faiz artışı öngören Fed yetkililerinin sayısı artmış oldu. Daha önce St Louis Fed Başkanı James Bullard, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de gelecek yıl için faiz artışı olabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Fed’in Haziran toplantısında noktasal grafikte 18 yetkiliden 13’ünün 2023 sonuna kadar en azından bir faiz artışı öngördüğü, 11 yetkilinin ise 2023 sonuna kadar iki faiz artışı tahmininde bulunduğu görülmüştü.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…