Ekonomi

Sigara ve alkolde ÖTV sabit tutuldu

Sigara ve alkollü içeceklerden alınan özel tüketim vergisi Temmuz-Aralık dönemi için de değişmeden sabit kalacak. 2020 yılı sonunda getirilen düzenleme ile Ocak-Haziran dönemi için sigara ve tütün ürünlerinde ÖTV oranları sabit tutulmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sigara ve alkol ürünlerinin enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 6,06.

Sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) asgari maktu tutarları Temmuz-Aralık arasında değişmeden aynı kalacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında, özel tüketim vergisi kanununun 12. maddesinde yer alan “ÖTV (III) sayılı listedeki mallar için belirtilen asgari maktu vergi tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılacağına” yönelik hükmünün Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmayacağına karar
verildi.

Kararla sigara ve alkollü içeceklerde Temmuz-Aralık döneminde de ÖTV kaynaklı bir artışın olmayacağı kesinleşti.

TÜİK verilerine göre tütün ürünleri ve sigara, enflasyon sepetinde ağırlığı yüzde 6,06 olan alkollü içecekler ve tütün kalemi altında yer alıyor.

Bütçe gelirleri tarafından bakıldığında ise sigara ve alkol ürünlerinin 2021 bütçesindeki payının yüzde 7,5 olduğu görüldü. 2021 Ocak-Mayıs döneminde bu iki kalemden 30 milyara yakın ÖTV toplandı.

Ocak-Haziran dönemi için sigarada ÖTV sabit tutulmuştu

Aralık 2020’de açıklanan düzenlemeyle sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu ve maktu vergi tutarlarında 2021 yılının ilk 6 ayı için yeniden değerleme oranında artış yapılmamış, özel tüketim vergisi oranı ise yüzde 67’den yüzde 63’e düşürülmüştü.

Bu düzenleme ile sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarı 0.4883 TL, maktu vergi tutarı ise 0.42 TL olarak 3 Temmuz 2020’de açıklanan bir önceki tutarlar ile aynı tutulmuştu.

Yine sigara ve bazı tütün ürünlerinde Temmuz 2020’de yüzde 67 olarak belirlenen ÖTV oranı ise 2021 ilk 6 ay için yüzde 63 olarak belirlenmişti.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…