Borsa

Küresel piyasalar altyapı paketi anlaşmasıyla yükseldi

ABD Başkanı Joe Biden’ın altyapı paketinde anlaşma çıkması riskli varlıkları destekledi. Perşembe günü rekor kıran ABD endekslerinde ilk vadeli işlemler pozitif havanın devam ettiğini gösterirken, Asya endekslerinde de risk algısı yükseldi.

ABD Başkanı Biden’ın 579 milyar dolarlık altyapı planı üzerinde anlaşma sağlandığını açıklaması riskli yatırım araçlarına talebi artırdı.

Perşembe günü S&P 500 ve Nasdaq 100 yeni rekor seviyelere ulaştı. Dow Jones yüzde 0,95, S&P 500 yüzde 0,58, Nasdaq 100 yüzde 0,64 artıda kapandı.

Yeni işlem gününde ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları yükseliyor. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksinde artış yüzde 1’i aştı.

Bir yandan varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımlarına yönelik Fed üyelerinden gelen açıklamaları takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, bir aydan uzun süredir ilk haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

Biden’ın altyapı paketinde anlaşma sağlandı

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler ile 579 milyar dolarlık altyapı planı konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Perşembe akşamı açıklamalarda bulunan Biden, hem kendi aralarında hem de Beyaz Saray ile birlikte müzakereleri haftalardır sürdüren senatörlerle, milyonlarca Amerikalıya istihdam sağlayacak ve ülkedeki altyapıyı modernize edecek bir anlaşma sağladıklarını belirtti.

Söz konusu plan, sadece Demokratların hazırladığı ve Biden’ın “insani altyapı” dediği ve Cumhuriyetçilerin karşı çıktığı trilyonlarca dolarlık ayrı bir plan ile birlikte Kongre onayına sunulacak.

İki planın da ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçip geçmeyeceği kesinlik kazanmış değil. Biden, “Bu yaz, mali yıl sona ermeden hem bu altyapı yasasını hem de bütçe tasarısını imzalamış olacağımızı düşünüyorum. Ama sadece birini önüme gelirse, sadece altyapı yasası gelirse imzalamam” dedi.

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…