Sektörel

Davet usulü ihale müteahhitler arasında da eleştirilen bir model

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Kamu İhale Yasası’nın 21/b maddesi uyarınca yapılması acil işlerde davet usülüyle ihale edilebilme düzenlemesine karşı, idarelerin bazen bu konuda “kolaya kaçtıklarına” dair kamuoyunda negatif bir algı oluştuğunu açıkladı.

????????????????????????????????????

TMB Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe ihale ya da davet yoluyla alınan projeler ve 4734 sayılı Kanunun 21/b maddesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erdal Eren, sektörde ihale ya da davet yoluyla alınan işler hakkında yaptığı açıklamada, 21/b maddesinin kamuoyunda ve basında daha çok “pazarlık usulü” olarak değerlendirildiğini söyledi.

Eren, 21/b maddesinin inşaat sektöründe ve kamuoyunda yarattığı algı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“21/b, belli firmalar arasında acil işlerin, yani bir deprem ya da felaket sonrasında bir an önce veya başka bir projenin tamamlanması için elzem olan ve başlanması gereken projeler için Kamu İhale Yasası’nda olan bir madde. Son yıllarda yapılan bazı revizyonların içinde, idarenin uygun görmesi halinde de o maddeden ihale edebilme imkânı doğdu. Bu biraz hakikaten kamuoyunda ve meslektaşlarımızın arasında da eleştirilen bir model. Acaba fazla aciliyeti olan işler mi veriliyor? Bazı işler var hakikaten bir an önce ihale edilmezse sorun olacak.

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın, reform ile yaptığı önemli açıklamaların içinde kendi ağzından, “Kamu İhale Yasası’ndaki bu esnetmeleri bir an önce revize edip, belirli bir standarda yeniden getirmeliyiz dedi.”. Nitekim Kamu İhale Kurumu’muz hemen çalışmaya başladı ve yeniden revize etme çalışmasını başlattılar. Bu maddenin yeniden gerçekten gerektiğinde kullanılması haline dönüştürülüyor.”

En son İçerik

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3…

Merkez Bankası faiz indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti.…

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da…

ISK-Sodex 2021’de tasarruf, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği öne çıkacak

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve öncü markası Erensan bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan sektörün en büyük…

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına…

Frida Kahlo’nun otoportresinin satışında beklenti 30 milyon doların üzerinde

Frida Kahlo'nun otoportresinin, bu yıl New York'ta müzayedeye çıktığında rekor kırması bekleniyor. İngiltere merkezli Sotheby's…