Makaleler

Artık zirvelerde Türkiye’nin tam üyeliğine vurgu yapılmıyor

AB Zirvesi’nin Türkiye ile ilgili bölümlerine bakarsanız en önemli noktası  artık hiçbir şekilde aday ülke statümüze kimse değinmiyor. Bu beşinci zirve ve bu artık gelenek haline geldi. Bu çok üzücü bir gelişme. AB Zirvesi’nde Türkiye için kınama kararı çıkmadı ama hiçbir olumlu gelişmede çıkmadı.

Suriyeli sığınmacılar dışında AB ile ortak bir gündemimiz yok

Tek olumlu yaklaşım, AB’nin Türkiye’deki geçici sığınmacılar için 2024’e kadar 3 milyar euroluk bir ödeme hazırlığı içinde olmasıydı. Buna  da bakarsanız 2021’den 2024’e kadar her yıl için 1 milyar euro veriliyor. Bu da AB ülkelerinin kendi denetimindeki daimi temsilciliği üzerinden onların uygun gördüğü projelere verilecek. Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi gündeme hiç gelmedi. 4 yıl önce kararlaştırılan vizelerin kaldırılması da tamamıyla gündemden düştü. Buna göre yakında uygulamaya geçecek olan AB-ABD arasındaki Transatlantik Paktı çerçevesinde artık bütün ABD mallarının da AB’ye girdiği gibi Türkiye’ye gümrüksüz girmelerine evet diyeceğiz. Buna karşılık ABD, Türkiye’ye istediği branşlarda vergi koymaya devam edecek.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs yine avantajlı ayrıldı

Bu zirveninde Türkiye’ye karşı galibi Yunanistan ve Güney Kıbrıs oldu. Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Türkiye’nin iki devletten oluşmasını istediği modeli bu zirvede kınattı ve eski modelde kalınmasını kabul ettirdi. Türkiye ve Ersin Tatar yönetiminin önerdiği iki devletli model, AB için gerçekçi bir yaklaşım olmamayı sürdürecek.

AB, Türkiye’ye 9 milyar euro daha ödeme yapmalıydı

AB ayrıca 2016-2017 yılları için vermeyi öngördüğü ve büyük oranda verdiği 6 milyar euro dışında 2018-2019 ve 2020 yılları içinde her yıl 3’er milyardan oluşan toplamda 9 milyar euroluk yardımı ağzına almadı. Türkiye’de maalesef bu konuyu gündeme getirmedi. Bu zirveden sonra artık alışkanlık haline gelen Türkiye’nin tam üyelik hedeflerinin vurgulanmaması bu zirvede de sürdü. Vize anlaşmasını unutalım, Gümrük  Birliği’nin iyileştirilmesi de tam anlamıyla hayal oldu.      Belirli AB ülkelerinin gündeminde olmasına rağmen özel statüyü Türkiye maalesef dile getirmediği için bu konuda gündemden düşmüş oldu.   

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…