Ekonomi

Rusya petrol üretimini artırma teklifi hazırlıyor

Rusya, 1 Temmuz’da gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısında petrol üretimini artırmak için teklifte bulunmayı düşünürken Başbakan Yardımcısı Novak salı günü büyük petrol üreticileriyle görüşecek.

Bloomberg News’in haberine göre, Rusya gelecek hafta gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısında petrol üretiminin artırılmasını teklif etmeyi düşünüyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar ise Rusya’nın küresel petrol üretim açığının orta vadede devam etmesini beklediğini söylerken 1 Temmuz’da yapılacak toplantı için son kararın hala şekillenme aşamasında olduğunu belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı Haziran ayı başında OPEC+ ülkelerine üretim kapasitelerini artırarak piyasadaki talebi iyi bir şekilde karşılamaları gerektiği konusunda uyarmıştı. Goldman Sachs ise İran’dan gelecek üretimin eksikliğinden dolayı günlük 3 milyon varile yakın bir açık oluşacağını bekliyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman daha fazla üretim için karar vermeden önce toparlanmanın gerçekten kuvvetli olduğuna dair net kanıtlar görmek istediğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın aksine Rusya üretim artışlarının savunucusu. Ülkedeki en büyük petrol üreticilerinden biri bu ay OPEC+’ın üretimi artırması gerektiğini söylemişti. Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ise salı günü ülkedeki büyük petrol üreticileriyle buluşarak piyasanın durumunu konuşacak.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…