Döviz

Bank of America’dan 3 haneli petrol tahmini

Bank of America ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda petrolün gelecek yıl varil başına 100 dolara ulaşabileceğini söyledi.

Bank of America, gelecek yıl seyahat talebindeki toparlanmayla beraber petrol fiyatlarının varil başına 100 dolara yükselebileceğini söyledi.

Yayımladığı bir araştırma raporunda, küresel petrol tüketiminin ekonomik toparlanma ile birlikte üretimden daha fazla olmaya devam edeceğini belirten banka, yeni üretime olan yatırımların çevresel endişeler nedeniyle azaldığına değindi.

Bank of America Emtia Araştırma Müdürü Francisco Blanch, “Açığa çıkmaya hazır bir dolu bekleyen talep bulunuyor” dedi.

Trafigura Group ya da Goldman Sachs gibi diğer kurumlar da doğru şartlar altında petrolün 100 dolara ulaşabileceğini belirtmişlerdi fakat Bank of America şimdiye kadar elle tutulur bir tarih veren ilk kurum oldu.

Eğer ham petrol fiyatları yeniden üç haneli rakamlara ulaşırsa, bu 2014’den sonra bir ilk defa yaşanan bir durum olacak. Küresel finans krizi sonrasında 2014’e kadar büyük oranda varili 100 dolar civarında olan ham petrol, ABD’deki kaya petrolü üretimindeki artış sonrasında bir daha bu seviyelere ulaşamamıştı.

Petrol piyasalarında iyileşen görünüm ise OPEC+ ülkeleri üzerinde üretimi artırmaları için baskı oluşturuyor.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…